Termovizní puškohled dokáže detekovat cíl velikosti lidské siluety ze vzdálenosti 1,8 km

Odstřelovači jsou postrachem vojáků pěchoty již více než 100 let a technologické inovace tuto hrozbu ještě posílily. Dobrý sniper dokáže zlikvidovat skupinu vojáků za méně než minutu, jak ukazují například záběry z Bachmutu.

Základní koncept odstřelovače se v průběhu desetiletí příliš nezměnil, ale jejich účinnost dramaticky zvýšila moderní optoelektronika. Ta činí noční výpady velmi dobře vycvičených a vybavených střelců ze speciálních jednotek pro Rusy velmi bolestivými.

Moderní zaměřovače na bojišti

V posledních letech přecházejí odstřelovači z klasických optických puškohledů na termovizní puškohledy nebo používají speciální nástavce. S termovizními puškohledy je velmi snadné zpozorovat cíle, protože na nich není žádné maskování ani nátěr materiálu, který by je chránil.

V případě termovizí máme k dispozici pouze vztah tepelného vyzařování objektu k jeho okolí. Stručně řečeno, čím větší je rozdíl, tím snáze lze objekt odhalit a teprve úplná izolace zdroje tepla od okolí například pomocí speciálních IR rohoží INVISI-TEC nebo umístění vícepásmových maskovacích sítí mezi něj a termovizní kameru přináší jen uspokojivý efekt. Jedná se tedy o nákladné metody, které je vzhledem k jejich ceně a složitosti problematické aplikovat ve velkém měřítku.

Moderní termovizní puškohledy, které lze v závislosti na modelech zakoupit na civilním trhu, mohou mít navíc i laserový dálkoměr měřící vzdálenost k cíli a balistický počítač. Ten umožňuje vypočítat správný bod zamíření s přihlédnutím k povětrnostním podmínkám, jako je směr a síla větru nebo vlhkost vzduchu.

Na Ukrajině jsou k dispozici jak vojenské, tak civilní varianty, například puškohledy pro lovce. Například takový puškohled Pulsar Thermion 2 XP50 PRO, který stojí přibližně 546 tisíc Kč, je založen na senzoru s odpovídajícím rozlišením (640×480 pixelů) a dobrou tepelnou citlivostí (<25mK mK ), která umožňuje detekovat cíl velikosti lidské siluety již ze vzdálenosti 1,8 km, jak píše web výrobce.

Tento typ puškohledu má také funkci záznamu lovu, takže záznamy akce lze později použít pro účely výcviku nebo jako doklad o splnění úkolu.

Zdroj: redakce – autorský text, pulsarnv.com