Neobvyklé tanky T-72B3 na Ukrajině. Jedná se o kopie ze slavného tankového biatlonu

Rusko začíná být zoufalé, a tak na frontu posílá vše, co má nějakou bojovou hodnotu. Ušetřeny nejsou ani pamětní stroje, které se rozdávají zahraničním týmům účastnícím se slavného tankového biatlonu, jak píše server Defense Express.

Ukrajincům se v Doněcké oblasti podařilo zničit dvě jednotky a ukořistit jeden biatlon T-72B3. Tyto verze pocházejí z roku 2014 a od ostatních tanků T-72B3 je lze odlišit panoramatickým velitelským zaměřovačem PK-PAN, který je na tancích T-72B3M přítomen až od roku 2016.

Na nedávném tankovém biatlonu měl zimbabwský tým s těmito tanky velké problémy. Na jedné straně mohlo jít o nedostatečný výcvik, na druhé straně však selhání automatické nabíjecí jednotky bylo způsobeno již spíše špatným technickým stavem tanku.

Tank T-72B3 – starý T-72B s francouzskou termovizí

Tanky T-72B3 se začaly objevovat od roku 2011 a modernizační program zahrnoval úpravu autoloaderu na novější, delší náboje, použití nového kanonu 2A45M-5 spolu s lepší stabilizací a výrazné zlepšení optoelektroniky. Systém řízení palby Sosna-U používaný na tancích využívá moderní termovizní kameru třetí generace Catherine-FC od společnosti Thales, jak uvádí server Military Today.

Zbytek, tj. sinusový nebo reaktivní pancíř, zůstal v podstatě nedotčen, až na změnu kostek Kontakt-1 ERA v některých případech na Kontakt-5. Za zmínku také stojí, že tanky T-72B3 vznikly přestavbou starších T-72B a odříznutí od západních komponentů způsobilo, že Rusko ztratilo schopnost je vyrábět.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, military-today.com