Právě opustily továrny. Rusko posílá těžce vyzbrojená vozidla typu MRAP. Co umí?

Na internetu se objevily fotografie zachycující železniční přepravu nových průzkumných vozidel BPM-97 MRAP vybavených silně vyzbrojenou dálkově ovládanou věží BM-30-D „Spica“. Vysvětlujeme, co tento miniaturní terminátor BMPT umí.

Historie vozidla sahá do roku 1997, kdy byly zahájeny práce na levném lehkém obrněném terénním vozidle pro hlídkovou a doprovodnou službu Spolkové pohraniční stráže. Jeho sériová výroba byla zahájena v roce 1999 a od té doby se BPM-97 dostal také do výzbroje ruských strategických raketových sil a řady speciálních jednotek.

Konstrukčně se BPM-97 skládá z úhlově svařovaných ocelových pancéřových plátů, které poskytují ochranu proti střelám ráže 12,7 mm vpředu a střelám ráže 7,62 po stranách. Vozidlo má také korbu ve tvaru písmene V jako většina vozidel MRAP, ale BPM-97 není speciální konstrukcí tohoto typu.

BPM-97 je schopen přepravit 12 vojáků včetně řidiče, velitele a střelce. Opuštění vozidla je možné bočními a zadními dveřmi. Stojí za zmínku, že výsadkové plavidlo může střílet zevnitř skrze střílny. Mobilitu zase zajišťuje přeplňovaný vznětový motor o výkonu 240 koní, jak uvádí server Army Technology.

Ruský terminátor

Zatímco samotné vozidlo BPM-97 není nové, jeho varianta vybavená dálkově ovládaným modulem BM-30-D „Spica“ ano, protože jeho sériová výroba byla zahájena v letošním roce. Vozidlo bylo poprvé představeno na moskevské přehlídce vítězství v roce 2021.

Vozidlo BM-30-D Spica obsahuje 30mm automatický kanon 2A42, kulomet PKTM (tanková verze PKM) ráže 7,62×54 mm a automatický granátomet AGS-30, který používá mimo jiné granáty VOG-17M. Věž je také vybavena nejmodernějším zaměřovačem s denní a termovizní kamerou, kterou podporuje laserový dálkoměr.

To je silná kombinace, ale na druhou stranu taková palebná síla učiní z BPM-97 prioritní cíl, na který se vyplatí použít například odpalovací zařízení NLAW nebo granátomet RGW90. Pokud se Ukrajinci zaměří na likvidaci těchto vozidel, mohou se stát pastí pro ruské vojáky, místo aby posílily jejich bezpečnost.

Zdroj: army-technology.com, Wikipedia, redakce, Youtube