Tepelná čerpadla na krizi vydělávají. Jedná se o celosvětový trend

V nadcházejících letech lze očekávat, že obliba tepelných čerpadel poroste. Podle Mezinárodní agentury pro energii dosáhne jejich celosvětový prodej rekordních hodnot. Pojďme se podívat, jaký je skutečně důvod.

Mezinárodní energetická agentura očekává, že tepelná čerpadla budou v nadcházejících letech stále populárnější. V současné době se většina budov vytápí fosilními palivy, takže není nouze o místa, kde lze využít nový způsob vytápění.

Ukazuje se, že tepelná čerpadla jsou nejen prospěšná pro klima díky svým nulovým emisím, ale také levná na provoz. Umožňují zemím stát se nezávislými na fosilních palivech, která se často dovážejí. Obliba obnovitelných zdrojů energie znamená, že by mnoho zemí mohlo těžit z přesunu zátěže z plynového na elektrické vytápění.

Podle autorů zprávy čeká trh s tepelnými čerpadly v blízké budoucnosti další rekordní růst. V roce 2021 činil celosvětový nárůst prodeje těchto zařízení 15 %, což je dvojnásobek průměru za poslední desetiletí. V Evropské unii se prodej tepelných čerpadel zvýšil v průměru o 35 % a očekává se, že se bude dále zrychlovat.

Mezinárodní energetická agentura předpovídá, že v roce 2022 bude v Evropě zaznamenán rekordní prodej tepelných čerpadel. V zemích, jako je Česko, Nizozemsko, Itálie a Rakousko, byl prodej v první polovině roku 2022 ve srovnání s výsledky první poloviny loňského roku dvojnásobný.

Do roku 2030 by se mohl roční prodej tepelných čerpadel v zemích EU zvýšit až na 7 milionů kusů, zatímco v roce 2021 se jich prodalo jen něco málo přes 2 miliony. K dosažení tohoto cíle však bude zapotřebí finanční podpora vlád. Tepelná čerpadla jsou po dobu své životnosti nákladově efektivní. Vysoké počáteční náklady však znamenají, že mnoho lidí může mít problém je uhradit.

Tepelná čerpadla mohou významně přispět ke snížení emisí CO2 na celém světě. V současné době jsou emise CO2 na kilowatthodinu u tepelných čerpadel více než třikrát nižší než u kondenzačních plynových kotlů. V příštích osmi až deseti letech bude až desetkrát nižší.

Zdroj: redakce, iea.org