Teleportace informací se blíží kvantovému internetu

Díky experimentu, který poprvé umožnil přenášet data mezi dvěma nesouvisejícími uzly sítě, byl učiněn nový krok na cestě ke kvantovému internetu odolnému proti špehování.

Data byla přenášena prostřednictvím dvojic světelných částic (fotonů), které byly virtuálně spojeny, přestože byly fyzicky vzdálené, píše server ansa. To znamená, že byl využit jev typický pro kvantovou fyziku, zvaný „entanglement“, který zaručuje nedotknutelnost informace. Experiment publikovaný v časopise Nature provedla výzkumná skupina Technické univerzity v Delftu v Nizozemsku pod vedením Ronalda Hansona a podílel se na něm také Ital Matteo Pompili, který nyní působí na Chicagské univerzitě.

Aby bylo možné realizovat skutečnou síť spojující miliony bodů, je nezbytné, aby byly uzly použity jako plně funkční výměnné body, které nemění obsah informací, jež jimi procházejí. Právě realizace těchto prvních výměnných uzlů je krokem vpřed, který nyní nizozemští výzkumníci učinili: systém schopný shromažďovat a přesměrovávat (aniž by je měnil nebo ukládal) data přenášená ve formě kvant, v tomto případě fotonů.

„Všechna tato prvenství vyžadují mnoho vědeckého a technického výzkumu, ale v krátké době se promění v základy nových technologií,“ řekl agentuře ANSA Paolo Villoresi, ředitel Výzkumného centra pro kvantové technologie na univerzitě v Padově. Díky kvantové „teleportaci“ mohou nyní informace cestovat po síti bez rizika zachycení. Výměnný systém byl zatím testován pouze mezi třemi body, ale představuje zásadní krok k realizaci skutečných kvantových sítí.

Zdroj: ansa.it