Podmořský kabel jako seismograf? Neobvyklé senzory hluboko pod povrchem

V časopise Science byl zveřejněn článek popisující, jak lze podmořský kabel využít jako pokročilý senzor související se seismickou aktivitou.

Loňské testy takového řešení ukázaly, že kabel byl schopen detekovat zemětřesení o síle 7,5 stupně. To je obzvlášť působivé, když si uvědomíme, že se to odehrálo v Peru, tisíce kilometrů daleko. Samotný kabel je dlouhý přibližně 5860 kilometrů a táhne se od východní Kanady až po západní pobřeží Spojeného království.

Nejen internet. Kabel má i další využití

Jejím úkolem není pouze udržovat existenci internetu a související infrastruktury. Další využití kabelu se objevilo poté, co vědci zjistili, že jej lze využít ke sledování malých změn na mořském a oceánském dně. Tyto změny mohou signalizovat blížící se tsunami a zemětřesení. Zpočátku použité metody neposkytovaly příliš podrobné výsledky, ale potenciál takového přístupu byl jistě patrný.

Kabel pak bohužel fungoval jako jeden velký senzor, což ztěžovalo lokalizaci signálů a omezovalo množství dat, která bylo možné v jednom okamžiku shromáždit. Je to proto, že bez ohledu na jeho délku by mohl vytvořit vždy pouze jeden datový bod. Zjišťování polohy signálů přitom vyžadovalo triangulaci, což je časově náročný proces. Klíčem k úspěchu nové metody se ukázaly být tzv. opakovače. Tato zařízení mohou detekovat signál a zesílit jej před dalším přenosem. Obvykle se umísťují na vzdálenost 45 až 90 kilometrů a nakonec rozdělí kabel na mnoho menších částí.

Síť spojující Kanadu a Spojené království

Efekt je uspokojivý, protože kabel přestává být jedním senzorem a stává se mnoha menšími. Tím se snižuje množství šumu a zvyšuje účinnost lokalizace signálu. K otestování tohoto přístupu použili výzkumníci pouze 12 kabelů, které se táhly od Velké Británie až po Kanadu. I přes malou rozlohu území se členům týmu podařilo zachytit dvě zemětřesení a signály hurikánu Larry.

V budoucnu by taková metoda mohla mít mnohostranné využití, a to nejen v souvislosti s detekcí tsunami a zemětřesení. Součástí jsou také předpovědi globálních klimatických vzorců. A to vše bez vytváření nové podvodní infrastruktury – pouze s mírnou úpravou té, která již existuje.

Zdroj: science.org