Technologie namontovaná na dronu má sluch pro hledání skrytých přeživších v místě katastrofy

Hledání přeživších na místech katastrof je jedním z nejčastěji navrhovaných způsobů využití dronů. Pokud jsou však tito lidé pohřbeni pod troskami, nebudou ze vzduchu vidět. V tomto případě přichází na řadu technologie LUCY, která by mohla umožnit dronům lokalizovat přeživší podle zvuku.

Systém LUCY, který vyvinuli vědci z německého Fraunhoferova institutu pro komunikaci, zpracování informací a ergonomii, je soustava levných mikrofonů MEMS (mikroelektromechanický systém), které lze namontovat na podvozek stávajících vícerotorových dronů, píše portál Newatlas.

„Nejvyšší pozorovací bod na lodích, který umožňuje výhled do všech směrů, je známý jako vraní hnízdo. Totéž platí pro systém LUCY – náš systém dokáže slyšet do všech směrů prakticky bez omezení,“ uvedla Macarena Varela, která výzkum vede spolu s doktorem Marcem Oispuuem.

V současné verzi systému je 48 robustních mikrofonů uspořádáno ve speciální geometrické konfiguraci, která optimalizuje schopnost sestavy přesně určit směr, odkud konkrétní zvuk vychází. Mikrofony dokáží zachytit i frekvence, které lidské ucho neslyší.

Algoritmy založené na umělé inteligenci, které běží na jednotce pro zpracování signálu LUCY, blokují rušivé zvuky, jako je vítr, záchranné vybavení a vlastní rotory dronu. Zároveň tyto algoritmy vyhledávají zvuky, jako je křik, bouchání nebo tleskání, kterými by na sebe mohli uvěznění trosečníci upozornit.

Když jsou takové zvuky detekovány a je zjištěn jejich geografický zdroj, systém může předat souřadnice pozemním posádkám, které by provedly vlastní záchranu. Ve skutečnosti by systém LUCY mohly tyto posádky používat přímo na zemi, bez dronu.

Inženýři nyní pracují na vylepšené verzi systému, která bude využívat 256 mikrofonů.

Zdroj: Newatlas