Rusko modernizuje největší sovětský bombardér z dob studené války, se kterým provádějí už testy. Použijí ho na Ukrajině?

Během studené války se na světě objevilo mnoho výkonných, zajímavých a podivných zbraní. Jedno z nejnebezpečnějších ruských vojenských letadel se vrací, napsal server Hot Cars.

Vojenský průmysl Spojených států i Ruska dnem i nocí zdokonaloval své vybavení, vyvíjel nové zbraně a vyráběl je v dostatečném množství. Jedním z letounů, které v tomto období vynikaly, byl Tu-160 Blackjack. Tento specifický ruský vojenský letoun byl strategickým bombardérem, který USA znepokojoval z mnoha důvodů. Pravděpodobně se tak stalo proto, že Blackjack byl největším vojenským letadlem, jaké kdy bylo vyrobeno. Letoun Tu-160 dodnes zůstává největším vojenským letounem s měnitelným křídlem a nejtěžším bojovým letounem v historii.

Bombardér Tu-160

Bombardér Tu-160 byl pro ruské letectvo velkým úspěchem, protože tento strategický bombardér splňoval vše, co potřebovalo. Letoun dosahoval rychlosti téměř Mach 9, měl dolet 12 300 km a byl vybaven nejvýkonnějším a nejrozměrnějším motorem ze všech bojových letounů, NK-32. Celkem bylo vyrobeno 35 Blackjacků (přezdívka bombaréru), ale od roku 2020 bylo plně funkčních pouze 16 z nich. Výroba bombardéru Tu-160 byla zahájena koncem 80. let, ale v roce 1992 ji prezident Jelcin pozastavil.

Ačkoli byl letoun na svůj druh výjimečný, jeho cena byla impozantně vysoká. Navíc deziluze ze Sovětského svazu a konec studené války znamenaly, že Rusko pravděpodobně nebude v dohledné době potřebovat mnoho strategických bombardérů. Proto byla výroba pozastavena až do současnosti.

Rusko oživuje bombardér z dob studené války

V roce 2016 si Rusko objednalo čtyři nové motory pro svých 16 operačních bombardérů. Nové motory nesly označení NK-32-02 a jejich cílem bylo zlepšit výkony letounů. Poté, co byl zkušební let motoru úspěšný, nový plán počítal s tím, že každý z 16 bombardérů dostane nový motor. Variantou letounu, která byla vybavena novějším motorem KN-32-02, byl Tu-150M.

Kromě toho v roce 2015 ruské ministerstvo obrany požádalo také o stavbu zcela nové varianty letounu Tu-160. Nová verze letounu se jmenuje Tu-160M2 a je vybavena výkonnějším motorem, modernějšími systémy (například radarem) a modernější avionikou než původní Blackjack. V roce 2018 Rusko objednalo 10 těchto letounů, přičemž cena za jeden kus činí podle serveru Military Today téměř 1,5 miliardy dolarům v přepočtu cca 33 miliard Kč.

Zprávy uvádějí, že téměř 80 % dílů nových bombardérů je ve srovnání s první variantou lepších. Ruští představitelé rovněž uvedli, že novější bombardér může nést řadu moderních zbraní, raket a vybavení. Dne 2. ledna 2022 uskutečnil Tu-160M2 svůj první let ve výšce 600 metrů po dobu téměř půl hodiny. Piloti s velkým úspěchem testovali obratnost a stabilitu bombardéru. Měli bychom také zmínit, že server US Aviation Week Network uvedl Tu-160(M2) jako nejnebezpečnější ruské vojenské letadlo, které kdy bylo vytvořeno.

Zdroj: hotcars.com