Tanky T-80 už jen do šrotu. Ukrajinci je likvidují jako na běžícím páse

Ukrajinský důstojník vystupující pod pseudonymem Madziar ohlásil zničení osmi nepřátelských obrněných vozidel za jediný den, píše se na webu Militarny. Záběry ukazují zničení tří tanků rodiny T-80. Vysvětlujeme jejich schopnosti a připomínáme, jak obránci likvidují nepřátelské jednotky.

Tři ruské tanky T-80 zničené během jednoho dne jednotkou ukrajinských obránců. Vojáci k útoku použili improvizovanou řízenou munici. Konstrukce je založena na montáži výbušných náloží na komerční bezpilotní letouny. Takto zkonstruovaná zbraň má dvě výhody. První, a to důležitou z důvodů rozsahu, je cena.

Jednotková cena improvizovaného dronu kamikadze nepřesahuje několik tisíc amerických dolarů, takže s nízkými náklady lze doslova bombardovat nepřátelské jednotky. Nezanedbatelná je i účinnost improvizovaného řešení, neboť drony používané na Ukrajině jsou vybaveny mimo jiné granáty PG-7VL z granátometu RPG-7 propalujícími ocel o síle až 500 mm nebo pumami z kazetové munice.

Ukrajinská jednotka likviduje ruské tanky T-80

Pro Rusy je ztráta každého tanku T-80 velkým problémem vzhledem k dlouhodobým a narůstajícím problémům s dostupností dílů potřebných k servisu nebo výrobě nových vozidel.

Mezi nedávno zničenými stroji lze vidět dva T-80BV a jeden T-80BVM. Ve skutečnosti se jedná o velmi podobné konstrukce, přičemž variantu BV Rusové modernizovali na moderní BVM. Její výroba byla zahájena v roce 2017, jedná se tedy o relativně novou zbraň. Stroj je vyzbrojen kanonem 2A46M-5 ráže 125 mm, který může střílet projektily s ochuzeným uranem (3BM59 APFSDS) a wolframem (3BM60), jak píše server Military Today.

Pancéřování tanku T-80BVM zajišťuje reaktivní pancíř Relikt, který je schopen chránit před protitankovými řízenými střelami, a kromě toho Rusové na těchto tancích používají moderní systém řízení palby Sosna-U, který je na palubě nejnovější Putinovy chlouby, tanku T-90M Proriv.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com