Tank Leopard 2A4 dorazil do Polska na palubě impozantního stroje

Kanadský ministr obrany zveřejnil fotografii, na níž je vidět vykládání tanku Leopard 2A4 o hmotnosti 55 tun z paluby kanadského Boeingu C-17 Globemaster III v polské Vratislavi. Jedná se o těžký vojenský dopravní letoun, který byl navržen tak, aby vyhovoval moderním potřebám rychlé a spolehlivé přepravy vojenského vybavení a humanitární letecké přepravy. Vysvětlujeme, k čemu se letoun používá.

Stroje tohoto typu opakovaně prokázaly, že v těchto úlohách fungují velmi dobře. Dokonalým příkladem je let amerického letounu C-17 Globemaster III, který se uskutečnil 15. srpna 2021. Letadlo bezpečně přepravilo 823 afghánských občanů z mezinárodního letiště Hamída Karzáího. Jednalo se o rekordní let letounu, jak potvrdilo velitelství americké letecké mobility. Dosavadní rekord byl stanoven v listopadu 2012, kdy 670 obyvatel filipínského Taclobanu nastoupilo do evakuačního letadla C-17 směřujícího do Manily, jak píše server AF.

Letoun C-17 Globemaster III dokáže přepravit nejen úctyhodný počet osob. Může pojmout například tři vrtulníky CH-146 Griffon s tankovacími nádržemi, tři bitevní vrtulníky AH-64 Apache, protiletadlovou baterii Patriot, pět bojových vozidel Stryker nebo tank M1 Abrams (nebo Leopard, jako v tomto případě). Ty se nakládají na palubu pomocí zadní nakládací rampy.

Impozantní stroj nese čtyři motory Pratt & Whitney F117-PW-100, které vycházejí z komerčního motoru Pratt and Whitney PW2040 používaného v Boeingu 757. Je více než 53 m dlouhý, téměř 17 m vysoký a má rozpětí křídel 51,74 m. Maximální užitečné zatížení stroje se odhaduje na více než 77 tun a rychlost letu na 0,74-0,77 Machu. Důležitou vlastností tohoto stroje je, že jeho konstrukce umožňuje přistávat i na malých letištích v obtížných podmínkách. Kromě toho letoun C-17 potřebuje pro vzlet dráhu dlouhou pouze 1 064 m a širokou 27,4 m.

První kanadský základní tank Leopard 2A4, který bude dodán ukrajinské armádě, dorazil do Polska, jak píše server Itamilradar. Vybavení bylo přepraveno na palubě těžkého vojenského dopravního letounu C-17. Tyto stroje vyráběné společností Boeing jsou skutečnými „bestiemi“ pro speciální úkoly.

Zdroj: redakce, itamilradar.com, af.mil