Švýcaři instalovali fotovoltaické elektrárny přímo u silnice na podpěrné zdi

Švýcaři staví fotovoltaické elektrárny přímo u silnice. Tentokrát hovoří o projektu, který byl postaven na opěrné zdi. Projekt společností K2 Systems a Solarmotion je příkladem využití již zastavěného území k získávání energie.

První a nejviditelnější nevýhodou fotovoltaických zařízení je plocha, kterou solární elektrárny zabírají. Z tohoto důvodu získávají na oblibě mimo jiné instalace na střechách domů pro profesionály, fotovoltaika integrovaná do budov, a nestandardní instalace na stávajících stavbách, jak ukazuje příklad projektu ze Švýcarska.

Konsorcium tvořené německým dodavatelem montážních systémů K2 Systems a švýcarským dodavatelem EPC Solarmotion vybudovalo fotovoltaický systém na opěrné zdi v obci Teufen v kantonu Appenzell Ausserhoden ve Švýcarsku. Na zeď, která je nakloněná pod úhlem 75 stupňů, bylo nainstalováno 756 fotovoltaických modulů. Jejich celkový výkon je 325 kW.

Výzvou pro firmy provádějící instalaci bylo provést ji tak, aby nebyla narušena statika opěrné zdi. Z tohoto důvodu bylo možné použít kotevní hloubku maximálně 90 mm. Proto se spoléhalo na techniku lepení.

Oficiální otevření fotovoltaické instalace se má uskutečnit v prosinci. Očekává se, že bude vysoce účinná, zejména v zimním období. Roční produkce energie by měla činit přibližně 230 000 kWh.

Elektřina vyrobená instalací umístěnou na opěrné zdi bude dodávána do sítě místního dodavatele energie v rámci švýcarského systému výkupních cen.

Zdroj: k2-systems.com