Světově první „index kybernetické kriminality“ řadí země podle úrovně hrozby kybernetické kriminality. Rusko je na prvním místě

Po třech letech intenzivního výzkumu sestavil mezinárodní tým výzkumníků vůbec první „World Cybercrime Index“, který identifikuje klíčová celosvětová ohniska kybernetické kriminality seřazením nejvýznamnějších zdrojů kybernetické kriminality na národní úrovni. Index ukazuje, že relativně malý počet zemí je domovem největší hrozby kyberzločinců. Rusko je na prvním místě, následuje Ukrajina, Čína, USA, Nigérie a Rumunsko. Česko je na 40. místě.

Spoluautorka indexu doktorka Miranda Bruce z University of Oxford ve Velké Británi uvedla, že index umožní veřejnému a soukromému sektoru zaměřit své zdroje na klíčová centra kybernetické kriminality a věnovat méně času a finančních prostředků protiopatřením proti kybernetické kriminalitě v zemích, kde problém není tak významný.

Údaje, které jsou základem indexu, byly shromážděny prostřednictvím průzkumu mezi 92 předními odborníky na kyberkriminalitu z celého světa, kteří se podílejí na shromažďování zpravodajských informací a vyšetřování kybernetické kriminality. Průzkum požádal odborníky, aby zvážili pět hlavních kategorií kybernetické kriminality, nominovali země, které považují za nejvýznamnější zdroje každého z těchto typů kybernetické kriminality, a poté seřadili každou zemi podle dopadu, profesionality a technických dovedností, uvádí Techxplore.

Index je prvním krokem k širšímu cíli k pochopení lokálních rozměrů produkce kybernetické kriminality na celém světě.

World Cybercrime Index byl vyvinut jako společné partnerství mezi University of Oxford ve Velké Británii a UNSW v Austrálii.

zdroj: Techxplore