Vědci poprvé používají satelity k počítání slonů. Pomáhají tak i chránit zvířata před pytláky

Počítání slonů z vesmíru je trochu jako snažit se najít jehlu v kupce sena. Ale tým vědců pod vedením University of Oxford považují tuto metodu za nejideálnější, napsal zpravodajský web Euronews.

Pomocí snímků ze satelitů dokážou vědci za jediný den bez mraků prozkoumat více než 5 000 km² plochy, kde žijí na Zemi sloni. V rámci ojedinělého projektu přizvali výzkumníci z oxfordské univerzity ke spolupráci i kolegy z nizozemské University of Twente.

Používají satelitní snímky s nejvyšším rozlišením, které jsou v současné době k dispozici. „Tradiční metodou pro počítání slonů v prostředí savan je použití letadel s posádkou,“ řekla Isla Duporge, doktorandka na katedře zoologie z oxfordské univerzity. „Satelit ale představuje novou metodu, kterou lze použít v otevřené krajině v rozmanitých prostředích, kde je snadné slony spatřit,“ dodala.

Zvířata, jako jsou tučňáci a velryby, byla detekována prostřednictvím snímků pořízených z vesmíru již dříve, ale počítání slonů je odlišné. Je to dáno tím, že je lze díky satelitu sledovat i ve složitých krajinách jako jsou lesy a pastviny.

Existují však určité potenciální problémy, jako je oblačnost. Ale jak vysvětluje Duporge: „Byli jsme schopni požádat o snímky, které měly méně než 10 procent oblačnosti. Ve většině prostředí, kde chceme počítat slony, totiž velká oblačnost většinou ani není.“

Výzkum podle vědců určitě komplikují i vysoké náklady za snímky ze satelitů. „Oproti používání pilotovaných letadel je zde ale mnoho výhod. Můžeme pokrýt i přeshraniční oblasti a můžeme poměrně snadno provádět opakované průzkumy, protože doba opětovné návštěvy satelitů může být jen pár dní. Největší výhodou je mapování větší oblasti, než je možné s tradičními pilotovanými letadly,“ argumentují vědci.

Využití satelitů by mohlo být důležitým krokem v monitorování populací ohrožených druhů. Satelity jsou schopné odvést hodně práce v boji proti pytláctví. Je možné odhalit mrtvá těla slonů, což je důležité pro správce národních parků, kteří proti pytlákům bojují. „Nic ale nemůže nahradit dobře vycvičené strážce divoké zvěře. Satelity jsou jen součástí skládačky, která má pomoci zachovat na Zemi tento majestátní druh zvěře,“ řekla Isla Duporge z oxfordské univerzity.

Zdroj: Euronews