Švédský hotel s fantastickým zmrzlým uměním. Ledové bloky do podoby soch pečlivě vytesal tým 32 umělců ze 14 zemí světa

Každý rok v prosinci hostí švédský Icehotel chladné hotelové pokoje, které jsou vyzdobeny úžasně kreativními ledovými sochami. Letošní výběr zmrzlého umění je jako vždy ohromující a sahá od složitých přírodních výjevů až po abstraktní formy zobrazující zrození hvězdy.

Sezóna 2023/2024 je 34. rokem provozu Icehotelu, při jehož tvorbě byly vysekány a přeneseny tisíce ledových bloků z místní zamrzlé řeky v Jukkasjärvi ve švédském Laponsku. Ledové bloky do podoby soch pečlivě vytesal tým 32 umělců ze 14 zemí světa.

„Stavba Icehotelu 34 trvala šest intenzivních týdnů a bylo na ni použito 500 tun ledu a 10 olympijských bazénů směsi ledu a sněhu,“ vysvětluje tisková zpráva hotelu. „Práce na Icehotelu začaly na jaře, kdy byly z řeky Torne vytěženy bloky ledu, které se uchovávaly v chladu ve skladu ledu v Jukkasjärvi. Led sklizený na jaře byl použit k tomu, aby se hotel 34 stal tak magickým zážitkem, jakým je. Umělci z celého světa – Švédska, Polska, Japonska, Itálie, Belgie, Kanady, Německa, Nizozemska, Rumunska, Francie, Singapuru, Slovenska a Velké Británie – byli vybráni důkladnou porotou, aby vytvořili jedinečné umělecké suity a sály, které budou moci hosté zažít.“

Vedle hlavních chladných apartmánů, jejichž výběr si můžete prohlédnout v galerii, se na jiném místě hotelu nachází také zamrzlá obřadní síň a kino.

Icehotel 34 zůstane otevřen až do dubna, poté se uzavře a všechny sochy budou moci roztát. Otužilé typy, které chtějí strávit noc, budou mít k dispozici horké nápoje a sobí kůže. Pro nás ostatní je však v areálu k dispozici také 44 teplých hotelových pokojů – a další hotel, který je otevřen celoročně.

Zdroj: icehotel