Horký čaj vás v teplých slunných dnech může ochladit. Nesmí však být příliš vlhko. Odborník vysvětluje vědecké pozadí

Když teploty stoupají, mnoho lidí sáhne po ledových nápojích, aby se ochladili. Jiní si však zapnou rychlovarnou konvici: V zemích, jako je Bangladéš, Indie, Japonsko a Saúdská Arábie, je horký čaj celoročně oblíbeným nápojem. Mnoho lidí považuje horký čaj za osvěžující v horkých dnech – a v tradiční čínské medicíně se říká, že určité čaje mají chladivé vlastnosti, i když se konzumují horké. Mohou vás však horké nápoje v horkých dnech skutečně ochladit?

Ukázalo se, že horké nápoje skutečně mohou mít na organismus chladivý účinek, ale záleží na kontextu, píše portál Live Science.

Podle Petera McNaughtona, profesora farmakologie na King’s College v Londýně, který se zabývá termoregulací, vás horké nápoje skutečně mohou ochladit. „Zdá se to být naprosto neintuitivní,“ řekl McNaughton pro Live Science. Přesto pití horkého nápoje skutečně způsobí, že vám klesne tělesná teplota, pokud není venku příliš vlhko.

„Pokud je nápoj teplejší než tělo, je zpočátku zřejmé, že vás tento nápoj zahřeje,“ řekl McNaughton. Ale lidé, stejně jako všichni teplokrevní živočichové, se neustále přizpůsobují, aby si udrželi stálou vnitřní teplotu. McNaughton zjistil, že horké nápoje (a pálivé chilli) aktivují v našich nervech receptor zvaný TRPV1, který tělu říká, že se potřebuje ochladit. V reakci na to se lidé potí.

Hromadění potu na kůži je nepříjemné, ale když se přidá vánek nebo větrák, vzduch vanoucí kolem pomáhá potu se odpařovat a odvádí s sebou teplo. Pocení může lidem pomoci přežít i v nejvyšších teplotách, které byly na Zemi zaznamenány, alespoň v suchém horku. Při vysoké vlhkosti je pot méně účinný, protože vzduch je již plný vodní páry a nemůže jí tolik absorbovat z kůže. Proto je při vysoké vlhkosti teplota umožňující přežití mnohem nižší.

Zdroj: Live Science