Studie tvrdí: Chytré telefony bychom neměli mít na stole

Podle nové studie bychom se měli všichni lépe zdržet jednoduchého odkládání telefonů na stůl. Hovoří se o „významných efektech“ na kognitivní výkon. Měli bychom raději dát smartphone do kapes?

Mobilní telefon na stole: studie ohaluje potenciální rozptýlení
Smartphony jsou pro mnoho lidí tak důležité, že je v zásadě vždy chceme mít na dosah. Co může být přirozenějšího, než jednoduše položit mobilní telefon na stůl vedle nás? To, co zní jako poměrně neškodná činnost, může mít ve skutečnosti vážné následky. Vědci z Univerzity v Texasu zjistili, že udržování smartphonu v dosahu může mít významný dopad na výkon mozku, i když je telefon vypnutý. Jak to?

Ve studii s 800 subjekty byly provedeny experimenty, ve kterých byli účastníci rozděleni do tří skupin. Cílem bylo prozkoumat, jak umístění smartphonu ovlivňuje výkon mozků subjektů. Účastníci první skupiny položili svůj mobilní telefon vedle sebe na stůl, druhá skupina vložila svůj telefon do batohu a z dohledu třetí skupina okamžitě přesunula svůj mobilní telefon do jiné místnosti. Poté vědci zahájili test, ve kterém byly zkontrolovány kognitivní schopnosti – a výsledek byl překvapivě jasný.

Účastníci skupiny, kteří měli své mobilní telefony v jiné místnosti, si v testu vedli výrazně lépe než účastníci v ostatních skupinách. Rozdíly mezi dalšími dvěma skupinami (mobilní telefon na stole nebo mobilní telefon v kapse) však nebylo možné určit. Také není důležité, zda je smartphone zapnutý nebo vypnutý, nebo zda displej směřuje nahoru nebo dolů.

Mobilní telefon v dosahu: výkon mozku klesá
Podle vědců z Univerzity v Texasu stačí pouhá možnost teoretického použití mobilního telefonu k dočasnému snížení výkonu mozku. Pouze v případě, že smartphone není v dosahu nebo dohledu, může mozek skutečně „vypnout“ a soustředit se na daný úkol.