Studenti vyhráli v přepočtu 16 milionů. S pomocí umělé inteligence přečetli 2000 let starý text vlastněný Caesarovou rodinou

Tři studenti vyhráli cenu 700 000 dolarů (16 milionů korun) poté, co pomocí umělé inteligence přečetli 2000 let starý svitek spálený během erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Starověký text byl až dosud nečitelný poté, co byl spálen v římském městě Herculaneum během erupce, která zničila Pompeje.

Předpokládá se, že patřil tchánovi Julia Caesara a mluví o hudbě a jídle. Odborníci tento průlom označili za „revoluci“ v řecké filozofii. Učenci věří, že styl psaní je typický pro řeckého filozofa Philodema, který následoval Epikurovo učení a mohl být filozofem v Herculaneu. V 18. století byly v knihovně luxusní městské vily objeveny stovky papyrusových svitků – jediná taková knihovna textů ze starověkých římských dob, která byla objevena.

Ale jejich obsah zůstal pro učence záhadou – byly tak těžce spáleny sopečnými úlomky, že když se je pokusili rozvinout, rozpadly se jim v rukou. Vysoké teploty erupce však karbonizovaly a zachovaly písma, která by se typicky rozkládala, uvádí BBC.

Tým tří studentů, kteří nepracují ve filozofii, ale v technologii, si uvědomil, že umělá inteligence může být schopna poskytnout řešení. Youssef Nader, doktorand v Berlíně, Luke Farritor, stážista a student společnosti SpaceX, a Julian Schillinger, student švýcarské robotiky, vytvořili model umělé inteligence, který byl schopen vypracovat písmo pomocí rozpoznávání vzorů.

Model zatím rozluštil 2000 řeckých znaků napsaných v jednom ze čtyř svitků naskenovaných týmem – což je pouze 5 % textu. Nyní překlad odhaluje, že autor diskutuje o zdrojích radosti ze života, odkazuje na hudbu a jídlo.

V jedné pasáži se Philodemos ptá, zda věci v menším množství přinášejí více potěšení: „stejně jako v případě jídla nevěříme hned tomu, že věci, které jsou vzácné, jsou absolutně příjemnější než ty, kterých je dostatek.“

zdroj: BBC