Střely Roketsan mají dolet až 70 km. Přezdívá se jim turecké HIMARS a jsou už na Ukrajině

Na internetu se objevily fotografie zachycující odpalovací zařízení Roketsan MBRL (Multi Barrel Rocket Launcher) při nakládce raket TRLG-230. Poznáte je podle výrazných čtvercových odpalovacích kontejnerů.

Turkům se podařilo nezávisle vyvinout systém, jehož účinnost je v podstatě totožná s americkými komplety M142 HIMARS nebo M270 MLRS. Stejně jako u amerického systému existuje několik typů střel s různým doletem.

Zprávy o tom, že Turecko koncem roku 2022 předá Ukrajině řízené střely Roketsan TRLG-230, se již objevily, ale teprve nyní se objevila první fotografie z fronty.

Primárním nosným prostředkem jsou střely TRG-230 ráže 230 mm s doletem až 70 km nesoucí 42kg tříštivou a demoliční hlavici s úderným dosahem přes 55 metrů. Navádění zajišťuje kombinace satelitní a inerciální navigace, aby bylo dosaženo kruhové chyby zásahu (CEP) menší než 10 metrů, jak uvádí web Army Recogniton.

Druhou variantou jsou přesnější střely TRLG-230 dodávané na Ukrajinu, které mají navíc naváděcí hlavici s odraženým laserovým paprskem. Ty ve spojení s bezpilotními letouny Bayraktar TB2 osvětlujícími cíle dosahují CEP menší než 2 metry.

Dalším prostředkem jsou střely TRG-300 ráže 300 mm s doletem prodlouženým na 120 km nesoucí těžší 105kg hlavici, jejich použití však zatím nebylo na Ukrajině zaznamenáno. A konečně existují balistické střely krátkého doletu KHAN s doletem v exportní verzi až 280 km nesoucí 470kg hlavici.

Dalším ničivým prostředkem jsou rakety TRG-300 ráže 300 mm s doletem prodlouženým na 120 km nesoucí těžší 105 kg hlavici, ale jejich použití zatím nebylo na Ukrajině pozorováno. A konečně existují balistické rakety krátkého dosahu KHAN s doletem v exportní verzi až 280 km nesoucí 470 kg hlavici.

Celkově se jedná o systém velmi podobný americkému a válka, jak již historie ukázala, je skvělou reklamou na zbrojení. Právě účast tureckých bezpilotních letounů Bayraktar TB2 nejprve ve válce Arménie proti Ázerbájdžánu a poté na Ukrajině propagovala tento design a vyústila v četné exportní kontrakty. Lze jistě předpokládat, že totožná situace je i u raket TRLG-230.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, Wikipedia