Střela izraelského systému Iron dome se nečekaně obrátila proti zemi a dopadla kousek od místa výstřelu

Systém Iron dome, klíčový prvek izraelské protivzdušné obrany, čelí nezvyklému problému. Rakety Tamir, určené k odvrácení hrozeb jako jsou rakety Kassam Hamásu, jsou obvykle spolehlivé. Avšak nedávno se objevilo video, na kterém je zachycen okamžik, kdy jedna z těchto raket selhala a zasáhla cíl na zemi.

Systém Iron dome nebo česky Železná kopule je nezbytnou součástí izraelské protivzdušné obrany. Je zaměřený na odvracení hrozeb jako jsou dělostřelecké granáty a rakety Kassam, které užívá Hamás. Tento systém je zvlášť důležitý pro ochranu obytných oblastí v Izraeli.

Neočekávané selhání

Nedávno zveřejněné video ukazuje okamžik, kdy raketa Tamir ze systému Iron dome nečekaně selhává a zasahuje cíl na zemi, místo aby se ubírala k přilétající útočné raketě. Tento incident vzbuzuje otázky ohledně spolehlivosti a bezpečnosti systému.

Přetížení a stárnutí munice

Mezi možné příčiny tohoto selhání patří přetížení systému a použití starších raket z dlouhodobých skladů. Tyto faktory mohou vést ke snížení kvality a spolehlivosti munice, což může vysvětlovat neočekávané chování rakety.

Tento incident vyvolává nutnost důkladného vyšetřování a přezkoumání protokolů a technických specifikací systému. Zjištění z tohoto vyšetřování budou klíčová pro zajištění, že systém Iron dome bude i nadále efektivně chránit obyvatelstvo proti raketovým útokům.

Nestalo se to však poprvé, nedávno bylo zveřejněno video, kdy střela při podobném incidentu trefila civilní domy a nemocnici, píše portál SAMAA.

Zdroj: CNN; SAMAA