Starlink testoval satelitní připojení pro běžné smartphony. Nejnižší výška satelitů Starlink je 340 km od Země

Je možné, aby se náš smartphone připojil k vysílači vzdálenému 340 km? Starlink Elona Muska tvrdí, že ano, a dokazuje to v testech. Ostatně 340 km je nejnižší výška, ve které satelity Starlink umožní satelitní připojení pro neupravené chytré telefony. Dosud bylo využití satelitů možné pouze pro specializovaná zařízení nebo přístroje vybavené přídavnými anténami.

Společnost SpaceX provedla první úspěšný ostrý test své nové globální mobilní roamingové služby Direct to Cell na běžných chytrých telefonech. Zkouška proběhla pouhých šest dní poté, co společnost SpaceX vypustila první malou várku širokopásmových satelitů. Hlasové hovory zatím nebyly uskutečněny, ale první SMS zprávy byly tímto způsobem úspěšně odeslány, píše portál The Register.

Společnost SpaceX hodlá ve vysílání malých komunikačních satelitů pokračovat, takže ještě letos bude možnost posílat textové zprávy pomocí této technologie dostupná i spotřebitelům. Plány na podporu hlasových služeb a internetu mají přijít na řadu až v roce 2025.

Dostupnost služby v Česku závisí na tom, zda bude mít společnost SpaceX pro tuto neobvyklou roamingovou službu v naší zemi partnera v podobě stávajícího operátora. V USA to byl sice T-Mobile, ale to neznamená, že to musí být stejné i v Česku.

Zdroj: The Register