Společnost Virgin Galactic dokončila poslední let do vesmíru po dvouleté pauze

Společnost Virgin Galactic v sobotu úspěšně dokončila svůj poslední let do vesmíru před dvouletou přestávkou v komerčním provozu, během níž se bude snažit konečně dosáhnout zisku.

„Galactic07 je zpět na zemi, nyní jako astronauti!“ uvedla společnost na síti X s odkazem na tým dvou pilotů a dvou cestujících. „Naši piloti, posádka a kosmická loď bezpečně přistáli na Spaceport America v Novém Mexiku.“

Obrovské dopravní letadlo odstartovalo z dráhy v 8:31 místního času a během přibližně 50 minut vystoupalo do výšky přibližně 13 500 metrů. Poté se zpod jeho křídel uvolnilo kosmické letadlo, které nadzvukovou rychlostí vystoupalo na okraj vesmíru, kde si cestující mohli užít několik minut beztíže a obdivovat zakřivení Země. V 9:41 hodin přistál na stejné dráze, když zrychlil na téměř trojnásobek rychlosti zvuku.

Během letu měl jden z účastníků letu na hlavě speciální pokrývku hlavy se senzory pro sledování mozkové aktivity, které shromažďovaly fyziologické údaje, dozimetr a dvě komerčně dostupná inzulínová pera, aby se prověřila schopnost podávat přesné dávky inzulínu v mikrogravitaci, uvedla společnost Virgin ve svém prohlášení.

Let po dlouhé pauze

Jednalo se o sedmý komerční let společnosti, kterou v roce 2004 založil britský magnát Richard Branson, na nově vznikajícím trhu suborbitální turistiky, kde je jejím hlavním konkurentem společnost Blue Origin, vlastněná miliardářem Jeffem Bezosem z Amazonu.

Byl to také poslední let jejího současného kosmického letounu nazvaného VSS Unity, který hodlá nahradit dvěma loděmi nové generace „třídy Delta“, jež se v současnosti staví v Arizoně a jejichž zkušební lety by měly proběhnout v roce 2025 a komerční provoz v roce 2026.

V sázce je budoucnost společnosti, která se konečně snaží dostat do černých čísel. Virgin ztrácí peníze a v každém z posledních dvou čtvrtletí prodělala více než 2 miliardy korun, přičemž rezervy na konci března činily 19 miliard korun.

Koncem loňského roku také propustila 185 lidí, tedy 18 % své pracovní síly.

Lodě Deltya jsou sice vzhledově podobné lodím Unity, ale budou přepravovat šest cestujících oproti současným čtyřem. Ceny míst budou stanoveny na 13 000 000 korun a předpokládá se až 125 letů ročně, uvádí společnost v naději, že se jí podaří zvrátit svou situaci.

Zdroj: Phys.org