Turista ve vesmíru. Miliardář Richard Branson splnil svůj sen

Richard Branson (71) si v neděli 11. července splnil svůj největší sen. Britský miliardář uskutečnil svůj první úspěšný turistický let do vesmíru.

Branson si to mohl dovolit, protože nashromáždil majetek v hodnotě 5,7 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard Korun). Do historie se zapsal jako první miliardář, který podnikl turistický let do vesmíru.

První komerční cesta do vesmíru byla úspěšná. Dvoutrupé letadlo s miliardářem Richardem Bransonem na palubě odstartovalo v neděli ze sídla společnosti Virgin Galactic v Novém Mexiku. Letoun VSS Unity dopravil Bransona a posádku na okraj zemské atmosféry.

Richard Branson letěl do vesmíru. Nebylo to bez problémů!
V neděli 11. července ráno (v Česku byly tři hodiny odpoledne) odstartovalo z kosmodromu v Novém Mexiku (USA) speciální letadlo s připojenou kosmickou lodí. Na palubu nastoupil Richard Branson, dva piloti a tři zaměstnanci společnosti britského miliardáře. Ne všechno však šlo podle miliardářova plánu!

Jak připomněla americká média, kvůli povětrnostním podmínkám byl start posunut o hodinu a půl, tedy na 16.30 českého času. Raketou poháněný kosmický letoun odstartoval ráno ze vzduchu poté, co jej do výšky 13 km vyneslo speciální plavidlo složené ze dvou spojených letounů. Odtud VSS Unity vyletěla na okraj zemské atmosféry ve výšce asi 88 km nad Zemí. Přitom překročil hranici vesmíru, kterou uznává americké letectvo a která je stanovena na 50 mil, tedy asi 80 km.

Richard Branson spolu se dvěma piloty a třemi dalšími členy posádky strávil ve stavu beztíže asi čtyři minuty, než zahájil sestup a přistál na kosmodromu společnosti Virgin Galactic v Sierra County v Novém Mexiku.

„Přál bych si, aby Jeff byl u mého startu, zatímco já bych ho rád viděl startovat. Je úplně jedno, kdo z nás je první,“ přiznal Branson v rozhovoru pro CNN.

Richard Branson vyzval ostatní miliardáře. Kolik stojí letenka do vesmíru?
To je začátek nové etapy dobývání vesmíru – komerčních turistických letů. Lístky na takovou cestu si již zakoupilo 700 lidí, včetně Leonarda DiCapria a dalších celebrit. A cena není malá, protože lístek stojí téměř 6 miliónů Korun!

Richard Branson oznámil svou účast na letu hned poté, co Jeff Bezos prozradil, že čtvrtým pasažérem letu New Shepard bude vedle Bezose, jeho bratra Marka a anonymního kupce letenky za 28 milionů dolarů, bude 82-letý budoucí astronaut Wally Funk. Závod mezi oběma miliardáři představuje otevření nové cesty pro vesmírnou turistiku, kterou dosud využívala jen hrstka lidí.

V soutěži je také další společnost SpaceX miliardáře Elona Muska, která plánuje komerční let na oběžnou dráhu Měsíce v roce 2023 a první plně civilní pilotovaný let na oběžnou dráhu Země letos v září.