Společnost Neuralink ukazuje pacienta, kterému byl zaveden čip do mozku. Muž dokáže ovládat počítač myslí

První lidský pacient společnosti uvedl, že mu tato technologie změnila život, ale že „je před ním ještě hodně práce“.

Společnost Elona Muska, která se zaměřuje na rozhraní mezi mozkem a počítačem, zveřejnila video s prvním pacientem společnosti. Ten pomocí mozkového implantátu Neuralink ovládá kurzor myši a hraje šachy, píše portál The Verge.

Noland Arbaugh uvedl, že byl před osmi lety zraněn při nehodě při potápění, která ho ochromila pod rameny. Arbaugh popisuje používání implantátu Neuralink jako používání Síly ze série Hvězdné války, která mu umožňuje „jen se dívat někam na obrazovku“ a pohybovat kurzorem, kam chce.

Arbaugh uvedl, že kromě hraní šachů mu implantát Neuralink umožnil také hrát osm hodin videohru Civilization VI. Byl však omezen tím, že musel čekat, než se implantát nabije. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil loni společnosti Neuralink provádět klinické zkoušky na lidech a krátce poté společnost oznámila, že hledá pokusné osoby pro počáteční šestiletou zkoušku.

Jedná se o první video, ve kterém společnost Neuralink ukazuje jejich prvního pacienta s implantátem. Musk v lednu pouze oznámil, že první účastník pokusu se po implantaci technologie dobře zotavuje.

Před třemi lety společnost zveřejnila video s opicí, která pomocí stejné technologie ovládala kurzor na obrazovce při hře Pong. Společnost Neuralink byla za tyto pokusy na opicích kritizována. Zvířata zapojená do pokusů prý musela být utracena poté, co utrpěla komplikace včetně krvácení do mozku.

Ačkoli je Neuralink zpočátku prezentován jako asistenční technologie, Musk uvedl, že chce, aby byl nakonec implantován i zcela zdravým lidem a zlepšoval jejich schopnosti.

Zdroj: The Verge