Společnost Elona Muska začne testovat mozkové čipy na lidech. Budou handicapovaní znovu chodit?

Implantáty, které by podle Muska mohly umožnit ochrnutým lidem chodit, už byly testovány na makacích a prasatech, napsal The Guardian.

Startup mozkových čipů miliardáře a podnikatele Elona Muska se připravuje na zahájení klinických zkoušek na lidech. Musk, který v roce 2016 spoluzaložil Neuralink, slíbil, že tato technologie umožní někomu s paralýzou „používat chytrý telefon svou myslí rychleji než někdo pomocí prstů“.

Společnost ze Silicon Valley, která již úspěšně implantovala mikročipy umělé inteligence do mozku makaka jménem Pager a prasátka Gertrude, nyní najímá experta, který bude testovat technologii na lidech. „Jako ředitel klinických studií bude úzce spolupracovat s některými z nejinovativnějších lékařů a špičkových inženýrů,“ řekl Elon Musk.

Neuralink chce zařízení nejprve použít u lidí, kteří mají vážné poranění míchy, aby jim pomohl mluvit, psát a pohybovat se pomocí mozkových vln. „První klinické studie Neuralinku s malým počtem lidských pacientů by byly zaměřené na léčbu paralýzy nebo paraplegie,“ vysvětlil hlavní chirurg společnosti Dr. Matthew MacDougall.

Musk, nejbohatší člověk světa s odhadovaným majetkem 256 miliard dolarů, minulý měsíc řekl, že je opatrně optimistický. „Myslím, že s Neuralinkem máme šanci obnovit funkčnost celého těla někomu, kdo má poranění míchy. Neuralink funguje dobře u opic a my ve skutečnosti děláme jen hodně testování a jen potvrzujeme, že je systém velmi bezpečný i spolehlivý a zařízení Neuralink lze kdykoliv bezpečně odstranit,“ prohlásil Musk a vysvětlil, že zařízení bude implantováno v jedné rovině s lebkou a bezdrátově se nabije, takže člověk se bude cítit naprosto normálně. „Pokrok se zrychlí, až budeme mít zařízení v lidech,“ dodal.

Propojení mozku přímo s elektronikou není nic nového. Lékaři implantují elektrody do mozku, aby dodali stimulaci pro léčbu takových stavů, jako je Parkinsonova choroba, epilepsie a chronická bolest. Muskův návrh jde ale dál.

Zdroj: The Guardian, Wion News