Společnost Excalibur Army představila novou samohybnou houfnici Morana. Bude to prodejní trhák?

Česká společnost Excalibur Army na obranném veletrhu Eurosatory 2022 poprvé představila technologický demonstrátor samohybné houfnice Morana ráže 155/52 mm, informuje armádní zpravodajský portál Janes.

Česká společnost Excalibur Army poprvé představila technologický demonstrátor samohybné houfnice Morana 155/52 mm na obranné výstavě Eurosatory 2022, která se koná v Paříži od 13. do 17. června. Morana, nesoucí staroslovanský název pro smrt, navazuje na zkušenosti s houfnicemi Dana M1 a Dana M2 152/37 mm a s technologickým demonstrátorem houfnice Dita 155/45 mm s kanónem představeným v roce 2021.

Na rozdíl od svých předchůdců využívá Morana novou koncepci, kdy je bezosádková zbraňová nástavba (věž) umístěna na zádi, nikoli uprostřed podvozku, a pohonná jednotka je umístěna za kabinou. Posádku Morany tvoří řidič, velitel a operátor, kteří sedí ve čtyřdveřové pancéřované kabině se standardizační ochranou NATO (STANAG) 4569 úrovně 2 s balistickou a protiminovou ochranou. Čtvrtý člen posádky může v závislosti na misi vykonávat další funkce. Střešní zbraňová stanice Guardian Secutor s dálkovým ovládáním je vybavena kulometem ráže 12,7 mm.

Zbraňový systém ráže 155/52 mm vyvinutý ve spolupráci se slovenskou společností ZTS Špeciál má plně automatický nabíjecí systém a nové automatické zařízení pro přidávání hnacích náplní do nábojů, které umožňuje vysokou rychlost střelby. Elektrohydraulicky poháněná věž ovládaná přímo posádkou z kabiny má výkluz až 60° vpravo a vlevo od podélné osy vozidla. Obsluha má k dispozici automatizovaný systém zaměřování zbraní, palubní řídicí a diagnostický systém a bojový informační systém. Zbraňová nástavba je navržena jako samostatná jednotka, kterou lze díky nezávislé energetické a hydraulické jednotce integrovat do různých typů kolových nebo pásových podvozků.

Zdroj: janes.com