Španělsko před volbami do Evropského parlamentu zakázalo volební nástroje Facebooku a Instagramu

Meta plánovala zavedení dvou nástrojů zaměřených na volby pro červnové volby do Evropského parlamentu. Španělsko však zablokovalo Meta v zavádění funkcí na Facebooku a Instagramu v zemi. Agentura pro ochranu dat AEPD využila svých pravomocí vyplývajících z obecného nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR) k zákazu informací o volebním dni a nástrojů pro informace o voličích na dvou platformách sociálních médií až na tři měsíce.

Meta plánovala spustit tyto nástroje před volbami do Evropského parlamentu. Společnost uvedla, že nástroje byly navrženy tak, aby byly v souladu s GDPR, a přestože nesouhlasí s postojem AEPD, údajně bude vyhovovat nařízení.

Agentura pro ochranu dat zkoumala způsob, jakým Meta plánuje zpracovat data v nástrojích. Také uvedl, že neexistuje žádné ospravedlnění pro shromažďování údajů o věku, a kritizoval záměr společnosti Meta ponechat si údaje po volbách v červnu.

Meta také plánovala zpracovat uživatelské interakce se dvěma volebními nástroji a také informace o pohlaví. Agentura pro ochranu osobních údajů tvrdí, že by to mohlo ohrozit práva a svobody uživatelů Instagramu a FB a zvýšilo by to objem shromážděných informací o nich pro podrobnější profily, uvádí portál Phonearena.

Hlídací pes také tvrdí, že Meta identifikuje uživatele jako oprávněné voliče na základě IP adres a profilových údajů o tom, kde žijí. Abyste se však mohli zúčastnit voleb, musíte být plnoletým státním příslušníkem kteréhokoli členského státu EU. Agentura proto tvrdí, že přístup Meta se zaměřuje na občany mimo EU, kteří náhodou žijí v členských zemích, zatímco vynechává občany EU, kteří v současnosti nežijí v Evropě.

zdroj: Phonearena