Sniper vyřadil dva Rusy. Odstřelovači stačil jeden výstřel. Čím střílel?

Ukrajinskému odstřelovači operujícímu v doněckém úseku se podařilo jedním výstřelem zlikvidovat dva ruské vojáky, jak píše server Daily Mail. Střelec během pěti minut zlikvidoval tři nepřátelské vojáky a dva zranil. Jaké zbraně mají ukrajinští odstřelovači?

Ukrajinské síly pro speciální operace dlouhou dobu používaly postsovětské vybavení. To se však v posledních letech začalo měnit a odstřelovači a ostrostřelci byli vybaveni moderními zbraněmi. Nedávné události na Ukrajině ukazují, že správné zbraně v rukou dobře vycvičených vojáků mohou nepříteli způsobit vážné škody.

Americké Baretty

Ukrajinské speciální jednotky používaly po léta pušky SVD, které byly zavedeny v roce 1963. Stále se jedná o nebezpečné zbraně, které mohou střílet na vybrané cíle na vzdálenost 600-700 m. Pušky SVD se však ukázaly jako nedostatečné pro důležité operace, protože jsou vybaveny pouze pevným čtyřnásobným zaměřovačem.

Lepší přesnost dokazují americké velkorážní pušky Barrett M82A1 dodané Ukrajincům. Obránci také používají zbraně Barrett M107A1, které se do země dostaly ještě před ruskou invazí (povolení k jejich prodeji Kyjevu bylo schváleno v roce 2017). Jedná se o samonabíjecí kulovnice ráže 12,7 mm, které od roku 2003 vyrábí americká společnost Barrett Firearms Manufacturing, jak píše server Military Today.

Ukrajinci tvrdí, že verze pušek M107 je univerzální zbraň, kterou lze úspěšně použít v klasických odstřelovačských operacích. Pušku lze snadno sestavit a přepravovat. Jeho účinný dostřel je 1 800 m, zatímco maximální dostřel je 6 800 m.

Finské a místní pušky ve službách Ukrajiny

K vybavení ukrajinských odstřelovačů patří také pušky řady TRG od finské společnosti SAKO. Je známo, že obránci používají mimo jiné pušku SAKO TRG 22 se čtyřhlavňovým závěrem. Zbraň je zásobována ze zásobníku s kapacitou 10 nábojů a na konec hlavně lze namontovat tlumič nebo multifunkční vypouštěcí zařízení. Efektivní dosah této verze je 800 m.

Kromě toho Ukrajinci využívají zdroje místního průmyslu. Od roku 2018 jsou armádě dodávány samonabíjecí pušky UR-10 od firmy Zbrojar, které nahradí dlouho používané pušky SWD. Jedná se v podstatě o lokálně vyráběnou variantu pušky Armalite AR-10. Zbraň používá západní munici ráže 7,62×51 mm podle standardu NATO, což jí umožňuje střílet na cíle na vzdálenost až 1 km.

Zdroj: dailymail.co.uk, redakce, military-today.com, Wikipedia