Slovensko nasazuje systém protivzdušné obrany Patriot. Vysvětlujeme, co to je

NATO se rozhodlo rozmístit na Slovensku systém protivzdušné obrany Patriot, aby posílilo východní křídlo Aliance. Podívejme se tedy, co umožňují.

Slovensko jako jedna ze zemí sousedících s Ukrajinou brzy obdrží od NATO protiletadlové baterie Patriot. Cílem této strategie je posílit východní křídlo Aliance pro případ možného konfliktu s Ruskem. Za rozhodnutí o poskytnutí systémů jsou odpovědné německá a nizozemská vláda, informuje portál Aktuality.

Dočasně bude systém umístěn na letecké základně Slič, další oblasti rozmístění jsou v současné době konzultovány s odborníky na možnosti systému Patriot tak, aby ochranný deštník pokryl co největší území Slovenské republiky, včetně našich prioritních cílů ochrany. Velmi děkujeme Německu a Nizozemsku za skutečně odpovědné rozhodnutí Aliance přijmout naši žádost o zásadní posílení obrany Slovenské republiky.

Protiletadlový systém Patriot – co to je?
Patriot je obranný systém země-vzduch (SAM) vyráběný ve Spojených státech. Jeho název je odvozen od radarového systému, který je součástí této zbraně. Srdcem systému je radar AN/MPQ-53, jehož plný název zní Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target, zkráceně PATRIOT, píše se na webu Army-technology.

Hlavním uživatelem je americká armáda, ale díky své popularitě a účinnosti se používá i v dalších zemích, včetně Evropy, Jižní Koreje a Japonska.

Systém Patriot vstoupil do aktivní služby v roce 1981 a proslavil se zejména během války v Perském zálivu. Od té doby jsou aktivně využívány i v jiných konfliktech – mimo jiné v boji proti bezpilotním letounům Hamásu.

Jednou z výhod systému Patriot je jeho vysoká mobilita. Může být zprovozněn během pouhé jedné hodiny a všechny jeho součásti jsou namontovány na přívěsech nebo speciálních nákladních vozidlech. Na nákladním vozidle je také namontován speciální jeřáb pro nabíjení raketometu, kterému se kvůli jeho velikosti říká „škorpioní ocas“. Samotné odpalovací zařízení může nést čtyři rakety PAC-2 nebo šestnáct raket PAC-3.

Velkou předností tohoto systému je radar, který dokáže odhalit i malé, rychle se pohybující cíle. Patří sem balistické rakety a letadla, která používají systémy stealth, což znamená, že je nepřátelské radary obtížně odhalí.

Patrioty používají několik různých typů střel. Střely PAC-1 mají dolet až 70 km, střely PAC-2 mají dolet až 160 km, což jim umožňuje ničit i balistické cíle, a střely PAC-3 zasahují balistické střely na vzdálenost 35 km. Střely také zrychlují na Mach 2,8 (PAC-1) a Mach 4,1 (PAC-2 a PAC-3) při letu do vzdálenosti 24 km.

Níže se můžete podívat na krátké video o systému:

Zdroj: army-technology.com, aktuality.sk