Severní Korea právě otestovala svoji první obrovskou mezikontinentální balistickou střelu ICBM

Severní Korea tvrdí, že úspěšně otestovala novou „supervelkou“ mezikontinentální balistickou střelu s jadernou zbraní neboli ICBM, nazvanou Hwasongpho-17, informoval web The Drive.

Jedná se o dosud největší návrh ICBM v Severní Koreji a test ukázal, že raketa dosáhla obzvláště vysoké nadmořské výšky. Podle tamních úřadů dosáhla výšky 6 248,5 metrů, než spadla do části Východního moře poblíž Japonska. Toto je první známý severokorejský test ICBM od roku 2017.

Start, kterého se zúčastnil severokorejský vůdce Kim Čong-un, se uskutečnil ve čtvrtek 24. března 2022. Prohlášení zveřejněné prostřednictvím severokorejských medií hovoří o vzdálenosti 1,09 kilometrů, jíž raketa dosáhla, v průběhu letu trvajícího 67,5 minuty. Severokorejské prohlášení neposkytlo podrobnosti o tom, kam raketa dopadla, kromě toho, že se jí podařilo „správně zasáhnout cíl“ ve východním moři.

„Mezikontinentální balistická střela byla testována vertikálně s ohledem na bezpečnost sousedních států,“ dodala severokorejská media.

Japonské úřady uvedly, že raketa dopadla do výlučné ekonomické zóny země ve Východním moři. Tamní ministerstvo obrany následně zveřejnilo níže uvedené video natočené z kokpitu F-15J ukazující stoupající raketu.

„Je to tak pobuřující, neodpustitelný čin,“ uvedl japonský premiér Fumio Kishida a dodal, že start byl „bezohledný“ a „nepřijatelný.“ Test, který porušuje řadu rezolucí Rady bezpečnosti OSN, rovněž odsoudili jihokorejští, američtí představitelé a představitelé Organizace spojených národů. Jižní Korea na test zareagovala nácvikem raketových střel.

Podrobnosti o samotném Hwasongpho-17 jsou omezené, ale zdá se, že je zbraň odvozena od dřívějšího návrhu Hwasong-15 a může být v americké armádě známa jako KN-28. Předpokládá se, že Hwasongpho-17 dosahuje odhadované celkové délky 26 metrů a průměru 2,7 metru. Jeho velikost a design, alespoň z toho, co je navenek vidět, vyvolává otázku, že by mohl být schopen nést více než jednu jadernou hlavici v konfiguraci s více nezávislými cíli pro návrat do vesmíru (MIRV). Pokud jde o výkon, je přinejmenším srovnatelný, ne-li schopnější, než předchozí Hwasong-15, který se může dostat mimo jiné i do Spojených států.

Maketa střely se poprvé veřejně objevila na přehlídce v roce 2020 spolu s jejím novým jedenáctinápravovým transportérem-erector-launcher (TEL). Její jméno se poprvé objevilo vloni na výstavě zbraní v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu.

Zdroj: thedrive.com