Ruští vědci úspěšně voperovali opici zrakový implantát. V budoucnu by měl vracet zrak lidem

Koncem ledna 2021 neurochirurgové a lékaři z Výzkumného ústavu lékařské primatologie v Rusku úspěšně nainstalovali nervový implantát do mozku paviána, informuje web RBTH.

Implantát se jmenuje ELVIS a jeho cílem je vrátit zrak slepým lidem ve věku 24-65 let. Zařízení vrací zrak pomocí nervového implantátu, který přenáší obrysy předmětů přímo do mozku a snímá je kamerou, která je připevněna k hlavě člověka, nebo v tomto případě paviána. Kamera je připevněna na čelence, kterou lze nosit přes den a sundávat v noci před spaním. Uvnitř zařízení je senzor, který snímá obraz a funguje podobně jako Wi-Fi vysílající vlny do mozku.

Vynález v současné době prochází testy na zvířatech. Vědci implantovali elektroniku do mozkového jádra primáta a po jeho zahojení budou ve výzkumu pokračovat.

„Máme naplánováno asi deset testů. Vše začíná identifikací geometrických tvarů. V průběhu testů bude muset primát využít nově nabytý zrak k tomu, aby zařadil objekty (trojúhelník, koule, krychle) do příslušných prostor. To je nejzákladnější úkol, který nám umožní zjistit, jak se nervový implantát přizpůsobí mozku opice.“ uvedl Denis Kuleshov, ředitel laboratoře Sensor Tech.

Primáti byli pro zkoušky vybráni proto, že podle vývojářů se jejich mozek strukturálně podobá tomu našemu a je pro tento druh testů vhodnější.

„Zvíře jsme nijak neoslepovali ani netraumatizovali. Dali jsme mu druhý, počítačový zrak, který lze zapnout na dálku a umožnit mu vidět obrysy tvarů v úplné tmě,“ vysvětluje Kuleshov.

Zdroj: rbth.com