Rusové útočí muzejními kousky. Jejich zničení zachytilo video

Rusové se usilovně snaží prolomit ukrajinské opevnění. Jejich zoufalství je vede k masivním útokům pěchoty podporované tanky T-62, které jsou dnes spíše muzejními exponáty než moderními válečnými stroji. Tato starší technika sice přináší vzpomínky na minulost, ale v současných konfliktech se ukazuje jako nedostatečná.

Historie T-62: Od muzea zpět na bojiště

Tank T-62, navržený v 60. letech minulého století, představoval významné zlepšení oproti svým předchůdcům z rodiny T-54/55. Nejvýznamnější inovací byl hladký kanon ráže 115 mm a zesílení pancíře přídavnými ocelovými deskami. Přestože tento pancíř poskytuje určitou ochranu proti automatickým kanónům ráže 30 mm, moderní kumulativní hlavice jej dokážou snadno probít, jak píše portál TechWP.

Modernizace T-62: Stačí to?

V 80. letech prošly některé verze T-62, označené jako T-62M a T-62MW, modernizací. Tato vylepšení zahrnovala přídavné moduly kompozitního pancéřování a reaktivní pancíř Kontakt-1, což zvyšovalo ochranu na úroveň raných verzí tanků T-72. Dále se zvýšil výkon motoru na 620 koní a byl vylepšen systém řízení palby s laserovým dálkoměrem, což umožnilo střelbu protitankovými řízenými střelami 9K116-2 Shexna.

Reálné schopnosti na bojišti

Navzdory těmto vylepšením mají tanky T-62 stále značné nevýhody. Postrádají moderní noční vidění a termovizní zaměřovače, což výrazně snižuje jejich bojové schopnosti za špatného počasí nebo v noci. Navíc jejich kanon není schopen prorazit pancíř modernějších tanků, takže je lze použít nanejvýš k ostřelování oblasti tříštivými a demoličními střelami.

Současné bojiště: Historie versus modernita

V nedávném boji v oblasti obce Starycja, kde ruské síly zahájily masivní útok, se ukázalo, že staré stroje jako T-62 nestačí proti moderně vybavené ukrajinské armádě. 42. samostatná mechanizovaná brigáda odrazila tento útok, při kterém Rusové ztratili až 300 vojáků, bojové vozidlo pěchoty BMP-1 a čtyři tanky T-62.

Zdroj: TechWP