Rusové sundali z památníku starý tank T-70. Použijí ho na náhradní díly. Sériově se vyráběl v letech 1942 až 1943

V Melitopolu Rusové demontovali a neznámým směrem odvezli tank T-70, který sloužil jako pomník, informoval server NV. Tank byl z pomníku odvezen na příkaz ruských úřadů. Nejedná se o první podobný incident během této války. Ukrajinci i Rusové vyzvedávají staré tanky, z nichž lze získat cenné součástky nebo je (pokud je to vůbec možné) obnovit do provozu.

Pomník byl v Melitopolu postaven před desítkami let na počest hrdinů, kteří osvobodili Záporoží od německo-fašistických vojsk. Poté, co dlouhá léta plnil svou funkci, byl v úterý 23. května Rusy stržen. Služba uvádí, že podle melitopolské okupační správy bude T-70 údajně převezen do Petrohradu, kde bude zrenovován a jeho vybavení renovováno.

Tank T-70

T-70 je sovětský lehký tank vyráběný sériově v letech 1942 až 1943 během druhé světové války. Během této doby bylo vyrobeno přibližně 8250 tanků tohoto typu. To bylo možné, protože T-70 nebyl novou koncepcí konstruovanou od nuly. Jednalo se pouze o vývoj tanku T-60, u něhož byla snaha o zlepšení hlavních parametrů. V Sovětském svazu byly vyvinuty dvě verze, a to základní T-70 a později vyrobený, mírně upravený model T-70M, jak píše server Tanks Encyclopedia.

Základní verze T-70 se od svého předchůdce lišila mimo jiné lepším pancéřováním a pohonnou jednotkou a také přepracovanou věží. Pancíř byl zesílen, aby chránil před palbou protitankových kanónů ráže 37 mm. T-70 také získal dva motory GAZ-202 o výkonu 70 koní každý. Hmotnost tohoto tanku byla 9,2 t a jeho výzbroj tvořil kanon 20K vz. 1938 ráže 45 mm a kulomet DT ráže 7,62 mm. Tank se mohl po zpevněných cestách pohybovat rychlostí 45 km/h a měl dojezd přibližně 350 km.

Verze T-70M byla naproti tomu vylepšena lepšími pozorovacími přístroji a zesíleným pojezdovým ústrojím. Některé parametry tanku T-70 byly oproti jeho předchůdcům vylepšeny, ale přesto se nejednalo o řešení, které by vybočovalo z řady tehdy vyráběných strojů. Byl to přijatelný tank. Jeho velkou nevýhodou bylo, že se do něj vešla pouze dvoučlenná posádka. Velitel musel řídit situaci a obsluhovat zbraň, což ho v mnoha okamžicích rozptylovalo a odvádělo od klíčových událostí pro posádku.

Dnes je T-70 jen o málo víc než připomínkou minulé éry. Z mnoha modelů se staly pomníky. V Rusku vzniklo 11 pomníků využívajících tento model a na Ukrajině devět. Nejen Rusové sahají po historické vojenské technice, která dosud plnila pamětní funkci. Podobné aktivity podnikají i Ukrajinci. Příkladem je například vyzvednutí sovětského základního tanku první generace T-54, který byl dlouhá léta památníkem na Azovstalu v Mariupolu.

Zdroj: redakce, nv.ua, tanks-encyclopedia.com