Rusové používají sovětská děla z 50. let. Dělo se převáží podobně jako přívěsný vozík

Na Krymu se začala objevovat protitanková děla T-12 sovětské konstrukce. Zařízení, které bylo vyvinuto v 50. letech minulého století, používají ruští vojáci. Může se jednat o zbraně, které dlouhou dobu ležely ve skladech. Vysvětlujeme, co jsou děla T-12 zač.

Válka na Ukrajině často překvapuje rozmanitostí vojenské techniky, kterou bojující strany používají. Na jedné straně se na frontu dostávají nejnovější mistrovská díla zbrojního průmyslu, na druhé straně se objevují zbraně, které už mají svá léta slávy dávno za sebou.

Děla T-12 na Ukrajině

Děla T-12 (označované také jako 2A19) byly vyvinuty v 50. letech 20. století v konstrukční kanceláři Jurgovského strojírenského závodu pro boj s tehdejšími západními tanky. Vojenská historie uvádí, že zbraň sloužila jako hlavní tažené protitankové dělo východního bloku až do konce 80. let 20. století. Ačkoli jsou dnes tažená děla vzácná, mnoho zemí má stále ve svých zásobách děla T-12 nebo vylepšenou verzi MT-12.

T-12 je dělo umístěné na dvoukolové lafetě, která je navíc vybavena jedním samohybným kolem. Dělo se převáží podobně jako přívěsný vozík. Jeho hmotnost se pohybuje kolem 2 750 kg a k jeho obsluze je zapotřebí až šest osob, a to velitel, řidič tažného vozidla, střelec, nabíječ a dva členové obsluhy munice, jak uvádí web Military Today. Dělo T-12 může být taženo například sovětskými nákladními automobily Ural-375 rychlostí 60 km/h na zpevněných cestách a 15 km/h v terénu.

Dělo je uzpůsobeno pro střelbu kumulativně-střepinovou a tříštivo-trhavou municí. Podle serveru Mil Rusové tyto zbraně s největší pravděpodobností použijí proti tankům a k ostřelování pozemních cílů. Děla T-12 mohly na Ukrajinu dorazit kvůli doplnění dělostřeleckých systémů a jako lék na rychle se opotřebovávající hlavně modernějších dělostřeleckých systémů, jejichž oprava je časově náročná.

Zdroj: redakce, military-today.com, mil.in.ua