Rusové opevňují jih Ukrajiny specifickými minami. Váží přes 50 kg a jsou metr pod vodou

Rusové se obávají ukrajinského vylodění na pobřeží. Z tohoto důvodu opevňují jih Ukrajiny. K polním opevněním, která byla objevena před několika měsíci, přibyla nová. V materiálu, který Rusové zveřejnili, jsou vidět miny PDM-1M. Byly vyvinuty pro velmi specifický účel.

Fotografie, které Rusové sdílejí na sociálních sítích, ukazují, že na jihu Ukrajiny vznikají překážky, které mají zabránit vylodění. Nejde však o výstavbu opevnění, protitankových příkopů nebo výrazných překážek, známých jako „dračí zuby“, ale o miny, jak píše server Defence Blog.

Na fotografiích, které dali Rusové k dispozici, je vidět motorový člun naložený neobvyklými minami. Jedná se o miny PDM-1M, určené jako protiletadlové zbraně. Jak jsou vyrobeny a jak fungují?

Jsou určeny pro mělké pobřežní vody. Jsou umístěny v malé hloubce, aby připlouvající obojživelné lodě nebo vyloďovací čluny naklonily tyč, která je zodpovědná za iniciaci výbušné nálože (tuto tyč mohou naklonit i vlny při stavu moře nad index 5), jak uvádí server CAT.

Mina má neobvyklý tvar. Je to polovina koule, umístěná na ploché desce. Tento tvar zbraně má své opodstatnění: usnadňuje její usazení na ploché dno, kde ocelová deska působí jako zátěž, stabilizující minu. Litinová zátěž váží 55 kg a samotná mina 21 kg, z toho 10 kg připadá na výbušnou nálož.

Jakmile je mina PDM-1M na místě, aktivuje se její roznětka, která minu odjistí po určité době v závislosti na okolní teplotě – od několika minut při 30 stupních Celsia až po 2,5 hodiny při teplotě kolem 0 stupňů. Po umístění v hloubce nejméně 110 cm zůstávají mina i tyč iniciující výbuch pod vodní hladinou.

Zdroj: redakce; CAT; Defence Blog