Rusové opět sahají do skladů. Sovětské BTR-50 budou řádit na frontě

Rusové opět museli sáhnout do svých skladů. Na internetu se začaly objevovat fotografie, na nichž je vidět ruský transport pásových obrněných transportérů BTR-50 z 50. let, který míří na Ukrajinu. Na strojích je vidět označení „V“, které Rusové začali používat v prosinci 2022, jak píše server Mil. Vysvětlujeme, co jsou transportéry BTR-50 zač.

Není zcela jasné, proč Rusko sahá po technice z 50. let minulého století. Vojenský deník upozorňuje, že to může odrážet nedostatek obrněných vozidel nebo zavádění nové taktiky. Ukrajinská služba poznamenává, že jde o vytvoření dálkově ovládaných vozidel kamikadze, naplněných výbušninami, která budou použita k ničení opevněných obranných pozic Ukrajinců.

Rusové vytáhnou BTR-50 ze skladu

BTR-50 jsou pásové obrněné transportéry zkonstruované v 50. letech 20. století. Jejich konstrukce vycházela z podvozku lehkého plovoucího tanku PT-76. První vozidla BTR-50P vstoupila do výzbroje sovětské armády v roce 1954 a měla poměrně jednoduchou konstrukci. Neměly střechu nad prostorem pro posádku. To bylo synonymem pro absenci NBC ochrany, tj. ochrany proti jaderným, biologickým a chemickým hrozbám.

Pozdější zkušenosti ukázaly, že absence střechy usnadňovala útoky pomocí zápalných lahví a granátů. Na druhou stranu se však transportér dobře osvědčil v terénu. To byl jeden z důvodů, proč bylo rozhodnuto o vývoji a výrobě dalších verzí, např. verze BTR-50PA vyzbrojené sovětským velkorážním kulometem KPW nebo verze BTR-50PK s uzavřeným přistávacím prostorem a vyzbrojené kulometem SGMB. Výroba skončila v 70. letech 20. století, jak uvádí server Tanks Encyclopedia.

Tyto typy pásových obrněných transportérů se mohou pohybovat maximální rychlostí 44 km/h na zpevněných cestách a rychlostí 11 km/h ve vodě. Jsou schopny překonávat příkopy a malé zdi. Jsou více než 7 m dlouhé, 3,14 m široké a téměř 2 m vysoké. Jejich hmotnost přesahuje 14 tun. Vozidla byla po mnoho let základními vozidly sovětských mechanizovaných brigád. Postupem času byla nahrazena modernějšími konstrukcemi, které mimo jiné poskytovaly lepší ochranu posádky a byly lépe vyzbrojeny.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, tanks-encyclopedia.com