Ruský raketomet v rukou Ukrajinců. Termobarická zbraň TOS-1A je smrtící

TOS-1A se dostal do rukou ukrajinské armády. Jedná se o termobarický raketomet, který má na bojišti velký význam. Vysvětlujme, proč je to pro Rusko velká ztráta a co je tento smrtící raketomet zač.

Termobarický raketomet TOS-1A je pro Rusy důležitým strojem na frontě. Již v únoru jsme viděli záběry 72. mechanizované brigády, která se chlubila zneškodněním tohoto systému krátkého dosahu, píše web Mil. Tentokrát odpalovací zařízení, z něhož útok zničí prakticky vše, co mu stojí v cestě, skončilo v rukou Ukrajinců. Jaké má schopnosti?

V první řadě je třeba zmínit dostřel, který je ve srovnání s ostatním raketovým dělostřelectvem poměrně krátký, až 6 km. To je nevýhoda, která činí systém zranitelným vůči útokům protitankových řízených střel, jako jsou například Stugna-P. Nezanedbatelná z hlediska maskování je i jeho silueta, která znesnadňuje maskování v bojových podmínkách. Selhání jedné střely v systému může spustit řetězovou reakci, jejímž výsledkem je výbuch, který zničí celý stroj.

TOS-1A je obecně samohybné termobarické raketové odpalovací zařízení, které je namontováno na podvozku tanku T-90 nebo T-72. Právě kvůli použitým raketám se mu říká těžký plamenomet. Jejich použití vyvolává efekt podobný miniaturní jaderné náloži, pouze bez radiace.

Systém se používá k palebné podpoře pěchoty a mechanizovaných jednotek. Je schopen ničit lehké transportéry, obrněná vozidla a nepřátelská opevnění.

V epicentru výbuchu dosahuje teplota až 3 000 stupňů Celsia, což znamená okamžité vypaření objektů v nulové zóně. Tento 24místný raketomet používá rakety ráže 220 mm a každá z nich obsahuje 45kg termobarickou výbušnou nálož, jak uvádí server Army Recognition.

Je pozoruhodné, že v důsledku tlakových rázů vytvořených rázovou vlnou a zpětným rázem umírají osoby v palebném poli TOS-1A trýznivou smrtí, pokud nezemřou dříve zpopelněním. Článek 3 Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní z roku 1983 povoluje použití podobných zbraní pouze v místě, kde nehrozí nebezpečí pro civilní obyvatelstvo.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com