Ruský protiletadlový systém Buk-M1 zničen. Neutralizovat stíhačky dokázal až na vzdálenost 50 km

Ukrajinské ozbrojené síly zneškodnily ruský protiletadlový raketový odpalovací komplex sestávající z transportéru 9A310M1-2 (TELAR) a systému Buk-M1, při útoku byla použita i cirkulující munice. Vysvětlujeme schopnosti tohoto stroje protivzdušné obrany Buk.

Transportér 9A310M1-2 s odpalovacím zařízením a radarem TELAR systému Buk je podle webu Mil základním prostředkem protiletadlové obrany v Rusku. Poslední zdokumentované zničení komplexu pochází z března 2023 a nyní ukrajinské ozbrojené síly hlásí další zničení tohoto důležitého frontového systému.

Záběry pocházejí z obce Pantlejmonivka v Doněcké oblasti, kde byl v minulých dnech proveden úspěšný útok na ruský protiletadlový komplex Buk-M1.

Systém Buk se obecně používá k obraně vojsk a důležitých administrativních a průmyslových objektů před vzdušným útokem. Dokáže neutralizovat letadla, vrtulníky, bezpilotní letouny a řízené střely. Tento sovětský komplex dokáže neutralizovat stíhačky typu F-15 ze vzdálenosti 50 km a řízené střely do vzdálenosti 26 km.

Za zmínku stojí také to, že střely systému Buk dosahují rychlosti až 4 300 km/h, což znamená, že mohou zasáhnout cíle pohybující se rychlostí přibližně 2,5 km/s. Hmotnost střely se pohybuje kolem 700 kg a její samotná bojová hlavice zase váží kolem 70 kg. Vysoký stupeň mobility se odráží v době potřebné k přesunu ze startovní pozice do bojové, která činí přibližně pět minut. Naopak návrat do „normálního“ režimu trvá několik sekund. Doba nabíjení střel trvá něco málo přes 10 minut, jak uvádí web Military Today.

Další výhodou je vestavěný radar, který umožňuje střelbu bez podpory externích stanic. To znamená, že systém Buk je téměř zcela autonomní. Sám se pohybuje, detekuje a odpaluje rakety na nepřítele.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com