Ruský letoun TU-144 Konkordski je ikonou studené války

Studená válka byla pro letectví jedním z nejzajímavějších období v dějinách světa, a v té době Rusové postavili vlastní nadzvukové letadlo s jednoduchým cílem. Předstihnout Západ, napsal magazín Hot Cars.

Po krátkém období, kdy se do popředí zájmu dostávala letadla a civilní letectví, se s příchodem jaderné války a odstrašujících prostředků brzy začala do popředí dostávat vojenská moc. Západ a Východ se navíc chtěly navzájem překonat, jak jen to bylo v lidských silách. A to najednou vrátilo civilní letectví do centra pozornosti, i když to tak zpočátku nemělo být.

Francie a Británie pracovali na letadlu Concorde, prvním nadzvukovém dopravním letadle na světě. Concorde se stal pravděpodobně nejmodernějším dopravním letadlem, jaké kdy bylo postaveno a jedním z pouhých dvou nadzvukových letadel, která kdy přepravovala cestující. Říkáme druhý, protože Rusové díky průmyslové špionáži postavili vlastní nadzvukové dopravní letadlo s jednoduchým cílem – porazit s ním Západ, ať se děje, co se děje.

Slavný Sovětský výrobce letadel Tupolev vyrobil TU-144, kterému se na Západě rychle začalo přezdívat „Konkordksi“, kvůli jeho zjevné podobnosti s Concordem.

Design a vývoj

Vývoj letounu TU-144 začal v létě 1963, kdy byl jako zkušební letoun pro křídlo letounu ‚144 použit letoun Mig-21 Analog, který prošel velkým vývojem od prototypu až po sériový letoun. Concorde měl motory, které byly evolucí nejprve motorů Avro Vulcan, poté motorů Olympus BAC TSR2, kdy proudové letadlo mohlo letět rychlostí Mach 2 bez přídavného spalování.

Tu-144 byl mezitím zpočátku vybaven turbovrtulovými motory Kuzněcov NK-144, než byla pozdější verze 144D vybavena proudovými motory Kolesov RD-36-51. U těchto motorů však nebyla možnost použít Supercruise, a tak ‚144 při pokusech o nadzvukovou rychlost žral obrovské množství paliva.

Výrobci Tupolev se díky pomoci sovětských špionů v Paříži podařilo vyvinout letoun, který vypadal velmi podobně jako Concorde a měl podobné delta křídlo jako anglo-francouzský proudový letoun. První prototyp vzlétl 31. prosince 1968 a jen o pár měsíců předstihl západní letadlo. Rozsáhlé testování původního prototypu odhalilo, že křídlo letounu nevytváří dostatečný vztlak, takže tento problém pomohlo vyřešit dvojité delta křídlo plus přidání předních křídel.

Testování, výroba a havárie v Paříži

Navzdory problémům s křídlem a přepracováním konstrukce, které mělo brzy následovat, se zdálo, že TU-144 prochází relativně úspěšným testovacím programem. V červnu 1969, čtyři měsíce před Concordem, dosáhl nadzvukové rychlosti a v květnu 1970 také předstihl Concorde s rychlostí Mach 2. Ale spolehlivost se ukázala být velkým problémem, stejně jako křídlo a další vývojové problémy, což znamenalo, že testovací program neprobíhal hladce a západ překonával nadzvukové lety. Celkem bylo postaveno asi 16 letounů TU-144, včetně prototypů a pozdějších verzí, což bylo ještě méně než 20 postavených Concordů.

Pak přišla havárie na pařížském leteckém veletrhu v roce 1973. Rusové vyslali na přehlídku jeden TU-144, CCP-77102, TU-144S, aby se představil na jedné z největších leteckých přehlídek na světě. Jeho vystoupení následovalo po vystoupení Concordu 3. června téhož roku, ale zhruba v polovině přehlídky začal letoun stoupat na plný plyn, než se prudce stočil dolů.

Když se pilot Michail Kozlov pokoušel letadlo zachránit, letoun se rozpadl. Nejprve se rozpadlo jeho levé křídlo, pak se rozdělil na dvě části a zřítil se do francouzské vesnice, kde zahynulo všech šest lidí na palubě a dalších osm lidí na zemi.

Příčina havárie a omezená životnost

Havárie znamenala pro sovětský program SST obrovskou ránu, ale nikdy se nepodařilo zjistit oficiální a ověřenou příčinu, proč k havárii došlo. Nejpravděpodobnější je, že francouzská stíhačka Mirage tajně fotografovala TU-144 a Kozlov musel letoun prudce sklopit, aby se stíhačce vyhnul, což způsobilo vysazení motorů, a když se po obnovení výkonu snažil letoun oživit, letoun to nezvládl. Dlouho se spekulovalo, že Concorde by agresivní střemhlavý let i prudké vytažení zvládl bez problémů.

Tato nehoda snížila nadšení sovětských letců z tohoto letounu ještě předtím, než byl uveden do komerčního provozu. Do provozu sice vstoupil v roce 1975, ale nejrůznější technické závady způsobily, že většina letů byla zpožděna, zrušena nebo měla problémy ve vzduchu. Při jednom letu se vyskytly různé problémy, například 22 z 24 palubních systémů a poplašná siréna, která byla díky všem ostatním poruchám, jež ji spouštěly, stejně hlasitá jako varování civilní obrany.

Letoun sloužil pouze na jedné komerční lince mezi Moskvou a Almaty a to sotva tři roky, než byl vyřazen. Letoun byl příliš drahý na provoz, nemohl létat nadzvukovou rychlostí po delší dobu a politická vůle pro proudové letadlo pominula. Navíc druhá havárie letadla v roce 1978 jen přispěla k jeho rychlejšímu vyřazení z veřejné osobní dopravy. Projekt byl nakonec v roce 1983 zcela zrušen.

Co se s letadly stalo potom?

TU-144 se však dočkal druhého života. Ruská národní letecká společnost Aeroflot je několik let používala jako nákladní letadlo a sloužily také jako létající laboratoře pro výzkumné účely. Dokonce i NASA používala jeden TU-144 pro výzkum nové generace nadzvukových letadel, a přestože byl výzkum považován za úspěšný, projekt byl po letech zrušen kvůli nedostatku finančních prostředků. Poslední let TU-144 se uskutečnil v roce 1999 a zbývající letouny byly odeslány do muzeí nebo uloženy do skladů a staly se tak možná jednou z nejzáhadnějších a nejzajímavějších památek studené války.

Zdroj: hotcars.com