Ruský improvizovaný dron. Pochází z Číny a má bombu z lodního děla

Ruská armáda, ještě před rokem považovaná za druhou nejlepší armádu na světě, používá komerční bezpilotní letouny z Číny, na které jsou připevněny střely z děl používaných na námořních plavidlech. Vysvětlujeme specifikace tohoto hybridu.

Ukrajinci představili zachycený ruský dron s podvěšenou tříštivou a demoliční střelou OF-62 ráže 76 mm spolu s rozbuškou AM-A B/V používanou na námořních dělech AK-176/AK-726.

Vypadá to, že Rusové se snaží používat komerční drony jako kamikaze, stejně jako to dělají Ukrajinci, kteří používají nadbytečnou munici. Ruská černomořská flotila je dnes spíše v sevastopolském přístavu než na plavbě v Černém moři.

Na fotografii níže vidíme ruský dron v jasně oranžové barvě bez známek ostřelování. Lze tedy předpokládat, že byl zachycen přenosnou soupravou elektronického boje (WRE) typu DM4S SkyWiper. Zdá se, že dron je čínský model Mugin-4 Pro, který lze pořídit za přibližně milion korun, ale k této ceně je třeba ještě připočítat pohonný systém za 650 tisíc korun.

Jedná se o konstrukci převážně z uhlíkových vláken s délkou 2,45 m a rozpětím křídel 4,72 m, která je schopna provozu ve vzduchu po dobu 3-4 hodin a unese užitečné zatížení 6-8 kg. Dron má hybridní pohonný systém, neboť elektromotory pohánějí čtyři vrtule zajišťující možnost vertikálního vzletu a přistání, zatímco zadní tlačná vrtule je poháněna malým spalovacím motorem DLE o objemu 60 cm3 a výkonu 7 koní.

Naopak užitečným zatížením byla střela OF-62 o prázdné hmotnosti 5,9 kg obsahující 400 g silné výbušniny, která se používá ve víceúčelových námořních kanónech AK-176/AK-726 montovaných na ruské lodě stavěné od 80. let 20. století. Jednalo se o lehká děla s dostřelem až 16 km a maximální rychlostí střelby až 120 ran/min koncepčně podobná italskému kanonu OTO 76/62 mm Super Rapido.

Zdroj: redakce; Foreign Policy