Ruský dron, který vyrábí skupina Kalašnikov, dělá Ukrajincům problémy. Dron Lancet zničil dělovou houfnici Krab

Na internet se dostaly záběry, které ukazují zničení další dělové houfnice Krab, kterou používají ukrajinští vojáci. Na zařízení polské výroby zaútočili Rusové pomocí dronu Lancet. Jedná se o dron, který poměrně účinně ničí klíčové ukrajinské dělostřelecké systémy, píše web Army Recognition.

Dělostřelecká houfnice Krab byla zaměřena a napadena pomocí dronu Lancet. Tento dron dělá Ukrajincům problémy. S největší pravděpodobností se jedná o verzi Lancet-3, kterou Putinova armáda běžně používá k ničení ukrajinských dělostřeleckých systémů. Na záběrech je vidět posádka opouštějící Krab chvíli před zásahem, stejně jako okamžik samotného útoku, který vedl ke zničení houfnice.

Lancet-3 je takzvaný dron kamikaze, který vyrábí společnost Zala Group, jež patří do skupiny Kalašnikov. Dron poprvé spatřil světlo světa v roce 2019 na vojenském technickém fóru, které se konalo v Moskvě. Naproti tomu, jak uvádí server Army Recognition, k prvnímu bojovému použití došlo během občanské války v Sýrii v listopadu 2020. Kromě bojových misí může být zařízení použito také k průzkumu a sledování.

Dron má maximální vzletovou hmotnost 12 kg a může nést užitečné zatížení až 3 kg. Jeho dolet se odhaduje na přibližně 40 km. Lancet-3 je mimo jiné vybaven opticko-elektronickým naváděním, které umožňuje kontrolu munice v závěrečné fázi letu. Kamery a senzory na něm umístěné mu umožňují přesně lokalizovat a sledovat cíl a poté provést přesný úder.

Většinu ukrajinských ztrát způsobených bezpilotními letouny lze připsat právě Lancetu, který byl podle skupiny Oryxspioenkop použit k útokům téměř 150krát. Jedná se samozřejmě o registrované útoky. Na seznam cílů zničených Lancetem-3 lze přidat další dělovou houfnici Krab. Odborníci odhadují, že jde o pátou zdokumentovanou ztrátu tohoto typu techniky na Ukrajině.

Zdroj: redakce, oryxspioenkop.com, armyrecognition.com