Rusko začalo vyrábět bezpilotní bojové vrtulníky MDP-01 Termit. Využívají laserem naváděné střely

Rusko zahájilo sériovou výrobu bezpilotního útočného vrtulníku MDP-01 “Termit”, novinky schopné použít laserem naváděné střely. Vrtulník dokáže fungovat až ve výšce 3,5 kilometrů a umí letět rychlostí až 150 km/h.

Ruský výrobní průmysl se zaměřil na nový typ bezpilotních letounů, který dokáže nést poloaktivní samonaváděcí střely. Vrtulník může pochlubit maximální vzletovou hmotností 450 kilogramů, maximální rychlostí 150 kilometrů za hodinu a maximální letovou výškou 3500 metrů. Tento nový druh bezpilotních dronů má za cíl minimalizovat ztráty personálu a techniky Ruska, jelikož Rusko přišlo o více než polovinu svých moderních bojových helikoptér.

Bezpilotní letoun MDP-01 “Termit” je vybaven přesnou výzbrojí a může nést řízené střely S-8L s poloaktivním laserovým naváděním. Tato výzbroj slouží jako obdoba systému APKWS, ale vykazuje výrazně vyšší úroveň přesnosti ve srovnání se základním neřízeným raketovým projektilem. Střela S-8L, základní výzbroj dronu, vychází z neřízených leteckých raket S-8 využívaných ruským vojenským letectvem. Na rozdíl od předchozích raket S-8 je S-8L vybavena poloaktivní samonaváděcí hlavicí s tříštivo-trhavou náloží a může se pochlubit doletem až 6 km. Zatím není jasné, kdy tyto bezpilotní vrtulníky vstoupí do služby, nebo jak moc spolehlivé jsou.

Zdroj: redakce, defence-blog