Rusko představuje pro vlády největší hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti, tvrdí Microsoft Billa Gatese

Společnost Microsoft právě vydala výroční zprávu Digital Defense Report, která se zabývá otázkami kybernetické bezpečnosti. Podle společnosti je Rusko na špici, pokud jde o bezpečnostní hrozby.

Zpráva se týká období od července 2020 do června 2021 a její analýza není veselá. Podle společnosti Microsoft pochází až 58 % všech kybernetických útoků, které společnost zjistila, z Ruska. Navíc se obvykle jedná o hackery napojené na Kreml. Zde je třeba dodat, že vládní agentury na Západě tvoří až 53 procent všech případů – v předchozím období to byla pouhá 3 procenta. V současnosti jsou nejčastějšími cíli útoků z Ruska Spojené státy, Velká Británie a Ukrajina.

Ze zprávy také vyplývá, že největší kybernetické hrozby představují po Rusku Severní Korea, Írán a Čína. Jižní Korea, Turecko a Vietnam byly také velmi aktivní, ale v menší míře. Společnost Microsoft uvedla, že kromě zřejmých útoků na vládní agentury existují i další útoky – například Írán čtyřnásobně zvýšil počet kybernetických útoků na společnost v Izaeli, Severní Korea vede v napadání společností souvisejících s kryptoměnami, zatímco celkové útoky jako takové jsou vedeny především proti podnikům (79 %), následovanými útoky spotřebiteli (21 %). Společnost Microsoft rovněž upozorňuje, že Čína soustavně shromažďuje politické a ekonomické informace, zejména o sousedních zemích Pákistánu a Indii. Společnost Microsoft samozřejmě vychází z údajů o svých službách, nikoli z globální kybernetické bezpečnosti, ale uvádí, že čím více lidí používá produkty Microsoft, tím větší přehled o těchto údajích má.

Ruské imperiální ambice se netýkají jen kybernetické války – Vladimir Putin nedávno potvrdil, že Rusové již pracují na vlastní a autonomní výhradně ruské vesmírné stanici, která by měla být brzy na oběžné dráze. Země také nedávno jednala s Íránem o „potřebě rozvíjet mírovou jadernou spolupráci“.

Zdroj: blogs.microsoft.com