Rusko jich má jen 20. A Ukrajinci zabavili jeden z nich. Podívejte se na tank elitní jednotky

Do rukou Ukrajinců se dostala další mimořádně cenná trofej. V lesích severovýchodní Ukrajiny našli vojáci ruský tank nové generace T-90M Proryv. Opustila ji ruská elitní divize Taman. Vysvětlíme vám, co je to tank a jaké jsou jeho možnosti.

Tank T-90M Proryv je nejnovější ruskou modernizací tanku T-90. Rusko vyrobilo před vypuknutím války na Ukrajině pouze 20 těchto strojů. Tanky byly přiděleny 2. gardové tamanské divizi Michaila Kalinina, která je považována za jednu z nejlepších ruských obrněných jednotek, jak píše server Defence Express.

Pro Ukrajince je to první taková trofej

Proto se jedná o cennou trofej, která prověří nejmodernější ruské technologie. Ukrajinci se budou moci dozvědět něco více o samotné konstrukci a také najít účinnější prostředky pro boj s tankem T-90M. Navíc, jak upozorňuje server Defence Express, získají znalosti o dovážených zahraničních komponentech, které se do strojů dodávají. To jim umožní případně zablokovat jejich dodávky do Ruska.

Tank T-90M Proryv je jedním z nejmodernějších ruských tanků v ruském arzenálu, který vyrábí společnost Uralvagonzavod. Tank byl modernizován v rámci ruského programu Proryv-3 a do služby vstoupil v roce 2020. Oproti tanku T-90 získal lepší pancéřování. Místo pancíře Kontakt-5 používal reaktivní pancíř ERA (Reactive Relic Armour) a byl navíc vybaven gumovými bočními štíty s integrovanými pancéřovými deskami, které zvyšovaly jeho ochranu proti různým protitankovým zbraním.

Tank T-90M získal také vylepšený optoelektronický systém, který mu umožnil zjišťovat cíle za linií horizontu, nový kanon a také nový systém řízení palby Kalina a lepší motor (V-92S2 o výkonu 1 000 koní). Kanon s hladkým vývrtem 2A46M-4 má delší dostřel a podle serveru Military Today je o 15 až 20 % přesnější než standardní kanon 2A46M na tanku T-90. Je založen na stejné munici ráže 125 mm jako ostatní ruské primární tanky. Umožňuje mimo jiné použití střel HE, HE-FRAG, 9M119 Reflex nebo APFSDS.

Další výzbroj tanku T-90M zahrnuje kulomet ráže 7,6 mm a velkorážový kulomet NSW ráže 12,7 mm. Tank, jehož jednotková cena se odhaduje na 4,5 milionu dolarů, pojme tříčlennou posádku a může jet maximální rychlostí 60 km/h (pokud jde o zpevněný povrch). Jeho dojezd se odhaduje na 550 km. Vzorek zabavený Ukrajinci je potažen materiálem Nakidka, který má podle Rusů eliminovat možnost použití přesně naváděných zbraní.

Zdroj: defence-ua.com, military-today.com