Ruské stíhačky padají, jako jablka ze stromu. Podívejte se na vrak ruského letounu Su-34 za 842 milionů Kč

U Kupanska v Charkovské oblasti byly nalezeny trosky ruského víceúčelového taktického letounu Su-34. Jedná se o další takový stroj sestřelený nad Ukrajinou, což je pro Kreml vážná ztráta. Průměrná jednotková cena Su-34 činí až 36 milionů dolarů, v přepočtu cca 842 milionů Kč.

Není to tak dávno, co Putinova vojska dostala nové, modernizované letouny Su-34, jak informoval např. web Eurasian Times. Objevující se zprávy naznačovaly, že ruská armáda byla obohacena o čtyři stroje vyrobené v Novosibirské sjednocené letecké korporaci Čkalov-Novosibirsk (součást státní technologické korporace Rostec) a byly distribuovány pro operace na Ukrajině.

Rusko bez dalšího letounu Su-34

Čtyři další letouny nejsou tak mnoho, když je porovnáme s počtem letounů Su-34, které Rusové dosud na Ukrajině ztratili. Uvádí se, že bylo zničeno nejméně 17 strojů, ale fotografie a záběry dalších vraků, které se čas od času objevují v ukrajinských médiích, naznačují, že jich je mnohem více. Poslední z nich byl pořízen u Kupanska v Charkovské oblasti.

Nalezený letoun Su-34 s číslem RF-95005 patřil 47. bombardovacímu leteckému pluku a byl sestřelen již dříve, ale teprve nyní byla zveřejněna fotografie jeho vraku, jak píše server Mil. Letouny Su-34, které byly donedávna považovány za jednu z ruských superzbraní, jsou stroje vyvinuté jako náhrada za sovětské dvoumotorové frontové letouny Su-24.

Letoun Su-34 byl vyvinut na základě letounu Su-27, což se projevilo mimo jiné v konstrukci. Dříve získané zkušenosti však umožnily provést několik významných změn, které zvýšily sílu a schopnosti stroje. V první řadě to byl kokpit, umístěný v pancéřované části trupu, a charakteristické mohutné „žihadlo“ ukrývající radarovou stanici.

Rusové byli a jsou ochotni použít letouny Su-34 během války na Ukrajině, protože letouny vybavené podvěsnými zbraněmi a další technologií mohou nést celkem až osm tun výzbroje, jako např. řízené střely Kh-55 (AS-15 Kent), nadzvukové protilodní střely P-800 Oniks, bomby KAB-500 a KAB-1500 a mnoho dalších nových modelů takových zbraní.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, mil.in.ua, Wikipedia