Ruské ponorky zmizely v hlubinách. Třída Kilo je opět v akci

Satelitní snímky odhalily znepokojivou zprávu – ruské ponorky třídy Kilo opustily doky v Novorossijsku a zřejmě se ponořily do neznáma. Tyto diesel-elektrické útočné ponorky jsou proslulé svou schopností operovat nepozorovaně a představují významnou hrozbu pro námořní síly NATO, píše web Bulgarian Military.

Ponorky třídy Kilo, oficiálně projekt 877 Paltus, byly vyvinuty Rubinovou konstrukční kanceláří v Petrohradě a jsou ve službě od 80. let. Díky řadě modernizací si udržují svou pověst jedněch z nejefektivnějších ponorek na světě. S délkou 74 metrů a výtlakem až 3 950 tun při ponoření mohou operovat v mělkých i hlubokých vodách, což z nich činí univerzální námořní zbraně.

Jejich výzbroj zahrnuje torpéda, miny a řízené střely. Systém řízení palby, pokročilé sonary a elektronické systémy jim umožňují přesně zaměřit a zničit nepřátelské cíle. V minulosti byly ponorky třídy Kilo nasazeny v syrském konfliktu, kde vypouštěly řízené střely na pozemní cíle, a nedávno se zúčastnily rusko-ukrajinské války.

Nedávné satelitní snímky také ukázaly, že celé kontingenty válečných lodí ruské Černomořské flotily byly aktivovány a přesunuty do bojových pozic v Novorossijsku. Ze tří korvet nesoucích rakety Kalibr bylo odpáleno nejméně 24 raket současně. Toto strategické přesunutí lodí a ponorek naznačuje, že ruské námořnictvo zůstává aktivní a připravené na případné konflikty.

Zvýšená aktivita ruských ponorek a válečných lodí v Černém moři má potenciál ovlivnit regionální stabilitu a bezpečnost, což činí z těchto událostí klíčový bod zájmu pro odborníky na námořní techniku a geopolitiku.

Zdroj: Bulgarian Military