Ruské polní modifikace pro vozidla BTR-80? To je rozsudek smrti pro posádku

Na internetu se objevily fotografie obrněných transportérů BTR-80 nebo obrněných automobilů Tigr s kostkami ERA Kontakt-1. Vysvětlíme, proč jsou reaktivní pancéřové kostky Kontakt-1 v tomto případě smrtelnou pastí.

Je třeba poznamenat, že dosavadní ruská praxe obalování vozidel nebo tanků kovovým šrotem nebo dokonce březovými kmeny byla sice neúčinná, ale nepředstavovala pro posádky vozidel žádné přímé nebezpečí. Jiná situace je u kostek reaktivního pancíře používaných na tancích.

Ty jsou navrženy tak, aby při zásahu explodovaly a rozptýlily kumulativní tok například granátometu RPG-7 pomocí střepin a tlakové vlny, takže primární pancíř tanku utrpí menší poškození. Tento princip nebude fungovat v případě vozidel s tenčím pancířem, jako je BMP-4 nebo ještě méně chráněných obrněných transportérů, jak píše server INF.

V jejich případě se nábojnice ERA Kontakt-1 obsahující 260g silné výbušniny chová jako deformovatelná hlavice HESH (High Explosive Squash Head) a posádku jednoduše zabije. Několik milimetrů oceli jeho výbuch nevydrží, a i kdyby ano, na vnitřní straně pancíře se vytvoří masa drobných úlomků, které Rusy uvnitř rozsekají zaživa.

Kostky ERA navíc negativně ovlivňují pohyblivost těchto vozidel, což je jejich jediná forma ochrany proti protitankovým řízeným střelám, protože zasáhnout rychle se pohybující cíl není snadné. Zde vidíme případ, kdy se ukrajinské obrněné vozidlo BTR-80 díky včasnému zpomalení vyhnul zásahu ruské střele. Střela přilétající zleva nedokázala včas korigovat svůj let a minula cíl.

Bohužel pro Ukrajince se v tomto případě kostky ERA na ruském zařízení nedaly odpálit palbou z ručních zbraní, ani z velkorážních kulometů. Potřebuje automatický kanón ráže 20/30 mm, jako je 2A42.

Zdroj: Twitter, Wikipedie, inf.news