Mohutná vozidla Bradley na cestě na frontu. Z videa se stal hit

Spojenci posílají na Ukrajinu obrněná vozidla a ukrajinská armáda se učí, jak je co nejefektivněji využít v budoucích bojích proti okupačním silám, informuje server Mil. Jedná se o bojová vozidla Bradley, jejichž přeprava byla zachycena na nedávno zveřejněných záběrech na internetu.

Americké velitelství pro dopravu (USTRANSCOM) na svém oficiálním účtu na Twitteru video z přepravy bojových vozidel pěchoty Bradley na Ukrajinu z přístavu Charleston v Severní Karolíně. USA darovaly obráncům 60 kusů těchto vozidel v celkové hodnotě 2,85 miliardy dolarů, v přepočtu cca 63 miliard Kč.

Bojová vozidla Bradley pro Ukrajinu

M2 Bradley jsou bojová vozidla pěchoty, která jsou ve výzbroji americké armády již čtyři desetiletí. V průběhu let prošly četnými úpravami, které zvýšily jejich účinnost a palebnou sílu. Vozidla jsou schopna odolat palbě protitankové munice ráže 14,5×114 mm. Jsou také vybaveny automatickým kanónem M242 Bushmaster ráže 25 mm a protitankovou řízenou střelou BGM-71 TOW s dvojitým odpalovacím zařízením, jak uvádí server Military Today.

Četné úpravy vozidel Bradley vedly mimo jiné ke zlepšení čelního pancíře. To bylo možné díky použití speciálního reaktivního pancíře, který byl schopen odolat palbě 30mm automatických kanónů nebo granátometů RPG-7. Následná vylepšení, která měla zlepšit ochranu těchto strojů, však vedla ke ztrátě jejich plovatelnosti. Důvodem bylo zvýšení hmotnosti vozidla z 23 tun na 27 tun.

Na Ukrajinu byly dodány především verze A2. Fotografie vozidel, která dorazila na Ukrajinu, ukazují, že jde přesně o varianty A2 ODS-SA, které se od nejnovějších M2A3 liší jen nepatrně.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com, Wikipedia