Rolls-Royce testuje přelomový motor. Palivo se vyrábí z biomasy, řepkového semene nebo použitého kuchyňského oleje

V továrně společnosti Rolls-Royce byly dokončeny první testy motoru UltraFan, průlomového ekologičtějšího a tiššího proudového motoru poháněného udržitelným palivem. Společnost se chlubí, že tato technologie je účinnější než cokoli, co kdy vyráběla.

Vedení společnosti tvrdí, že nová technologie přináší o 10 % vyšší účinnost než dosud nejúčinnější velký letecký motor na světě Trent XWB. Zdůrazňují také, že tato technologie pomůže eliminovat hlukovou zátěž v blízkosti letišť a na často využívaných leteckých trasách. Společnost Rolls-Royce odvážně prohlašuje, že úspěšné testování jejich motoru znamená, že letecký průmysl je o krok blíže k dosažení cíle letů s nulovými čistými emisemi do roku 2050.

Demonstrace motoru UltraFan

Výkonný ředitel společnosti oznámil, že nová technologie pomůže zlepšit jak současné motory, tak motory vyráběné v budoucnu. „Jsme svědky toho, jak se tvoří historie. Jde o zásadní změnu ve zlepšování výkonu motorů,“ dodal.

Testování demonstračního motoru probíhalo v zařízení Testbec 80 v Sinfinu. Jednotka byla poháněna 100 % udržitelným leteckým palivem (SAF). Jedná se o palivo šetrné k životnímu prostředí, které se vyrábí mimo jiné z biomasy, řepkového semene nebo použitého kuchyňského oleje. Podle výzkumníků se chová zcela stejně jako jeho konvenční protějšek a není třeba mu speciálně přizpůsobovat motory ani letištní infrastrukturu.

Zelené letectví budoucnosti

Projekt UltraFan má podporu britské vlády a celkově se na něm pracuje již téměř dvě desetiletí. Jeho veřejná prezentace proběhla v roce 2014, ale teprve nyní bylo rozhodnuto o provedení prvních otevřených testů. Tato špičková technologie pomůže podpořit přechod k ekologičtější budoucnosti letectví a zároveň přiláká další investice do britského leteckého průmyslu.

Zdroj: redakce, rolls-royce.com