Revoluce v jaderné fúzi. Je nyní milionkrát účinnější

Možná stojíme na prahu významného objevu v oblasti jaderné fúze. Izraelská společnost NT-Tao získala 22 milionů dolarů (v přepočtu cca 485 milionů Kč) na vývoj technologie, která by měla být milionkrát účinnější než jakákoli jiná v současnosti dostupná metoda fúze.

Jaderná fúze by teoreticky mohla být nekonečným zdrojem energie. Izraelská společnost NT-Tao získala 22 milionů dolarů, v přepočtu cca 485 milionů Kč na vývoj technologie pro komerční využití tohoto typu získávání energie. Klíčem k tomu je metoda ultrarychlého ohřevu plazmatu, která umožňuje tisíckrát větší hustotu, než jakou umožňují jiné fúzní reaktory. Znamená to milionkrát účinnější jadernou fúzi ve srovnání s jinými řešeními.

Oded Gour-Lavie, jeden ze zakladatelů start-upu pracujícího na funkční jaderné fúzi, v rozhovoru pro server EE Times Europe uvedl, že jaderná fúze je nejčistší formou energie ve vesmíru. Jak poznamenává, mohla by být také nekonečným zdrojem energie, což by znamenalo, že by lidstvu poskytla nezávislost na fosilních palivech a zároveň výrazně snížila dopad naší civilizace na zemské klima.

Vývoj funkční fúze s takovou účinností, jakou předpokládá Oded Gour-Lavie, by mohl přinést revoluci nejen v energetice, ale do značné míry i v automobilovém průmyslu. To je podle něj důvod, proč do jeho projektu investovaly společnosti jako Honda Motors. Vědí, že vývoj takového řešení jim umožní napájet města, domácnosti i automobily.

„Technologie NT-Tao zajišťuje vysoce účinné propojení energie a plazmatu. To je možné díky flexibilnějšímu reaktoru, který dokáže ohřívat plazmu, jež je tisíckrát hustší. Většina ostatních řešení je navržena pro ohřev plazmatu s mnohem nižší hustotou, což vyžaduje delší pulzy pro získání energie. Řešení NT-Tao naproti tomu zahrnuje kratší pulzy (10 ms ve srovnání se stovkami sekund u tokamaků apod.). Díky vysoké hustotě umožní, aby fúzní reakce probíhala milionkrát rychleji, což se projeví ve vyšší účinnosti,“ říká zakladatel startupu Oded Gour-Lavie.

Vývojáři přiznávají, že jsou již blízko dosažení výše uvedených výsledků. Očekává se, že další prototypy potvrdí směřování fúzní technologie. Jaké budou výsledky výzkumu, však zatím nevíme. Je možné, že úspěchy izraelské společnosti posunou technologii kupředu tak, aby bylo možné řešení široce využívat, i když ohlášených výsledků nebude dosaženo.

Zdroj: redakce, eetimes.eu