Jaderná fúzní reakce jako raketový pohon. Podívejte se na záběry z testů Pulsar Fusion

Není žádným tajemstvím, že vesmírné rakety, které v současnosti používáme, potřebují k dosažení požadované rychlosti obrovské množství paliva. Alternativou je v tomto případě fúzní reakce používaná jako pohon a o tom, jak toto řešení funguje v praxi, se můžete přesvědčit díky testům raketového motoru společnosti Pulsar Fusion, informoval portál newatlas.com.

Pozoruhodné záběry, které společnost představila, ukazují, v jaké fázi se nachází vyvíjený raketový pohonný systém. Testy byly provedeny na vojenské základně Salisbury, která patří britskému ministerstvu obrany. Z informací na webových stránkách Pulsar Fusion se můžete dozvědět něco více o výsledcích studie.

Pomocí fúze v raketovém motoru bylo dosaženo tahu 10 kN a společnost založená Richardem Dinanem usiluje o tah 100 kN. To však vyžaduje správné podmínky. Aby fúzní pohon fungoval, musí raketový motor vytvářet a udržovat vysokou teplotu. Pokud by se to však podařilo, lety do vesmíru (pilotované i nepilotované) by se zkrátily, a tím by se staly běžnějšími.

Za zmínku stojí i to, že zde představený raketový motor je hybridní konstrukce – v komoře se mísí oxid dusný (N2O), palivo z polyethylenu o vysoké hustotě (HDPE) a kyslík. Kapalné okysličovadlo je přiváděno pod tlakem přes regulační ventil, ale přesný způsob jeho fungování je firemním tajemstvím.

Společnost Pulsar Fusion chce později v listopadu uspořádat oficiální prezentaci svého nového raketového motoru, aby přilákala zájem zájemce z kosmického průmyslu. Britové chtějí do roku 2027 vytvořit plně funkční verzi pohonného systému a vyzkoušet ji na oběžné dráze.

Zdroj: newatlas.com